AJANS

Delikasap 14. Yıl Koleksiyon Baskısını FİDEL CASTRO'ya ithaf ediyor

Deli Kasap Haber Ajansı - 17 Eylül 2015

14 yıldır yayınlarını bilfiil sürdüren, Türkiye'nin ilk dijital karşı kültür mecmuası Delikasap, daha önce Hrant Dink, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Can Yücel ve Nazım Hikmet'e adadığı koleksiyon baskılarından sonra, 14. yılında FİDEL CASTRO'ya ithaf edecekleri bir rock'n'roll kültürü mecmuası yayınlayacak.

Delikasap 14. Koleksiyon Baskısını FİDEL CASTRO'ya ithaf ediyor

Delikasap'ı tanımayanlar için hemen özet geçelim:

Delikasap; bir grup müzikseverin, dağcının, rockçının, sporcunun, heavy-metal bağımlısının, punk-rockerın, gezginin ve huysuzun, varolan kültürel, siyasal ve sosyal iklimden memnun olmamaları; mevcut yazılı, görsel ve işitsel medyayı sıkıcı bulmaları; öfkelerini, sevinçlerini ve hüzünlerini paylaşabilecekleri ortak bir platformdan yoksun olmaları ve benzeri debdebeli gerekçelerle "kendi düşüncelerini temsil edebilecek bir alternatif medya yaratma amacıyla" kurdukları kolektif bir basın girişimidir.

Delikasap enternasyonalisttir. Yayınlarında aşırı sağa, köktendinciliğe, ırkçılığa karşı tavır alır. bu minvalde demokratik kitle örgütleri ve ilerici kurumlarla ortaklaşa eylemlilik içinde olmayı bir yurttaşlık görevi olarak kabul eder. rock'n'roll'un kuru gürültüden ibaret olmadığının bilinciyle bir ayağı hep sokaklardadır.

Değişen medya algısına paralel olarak Delikasap'ın "mecmua" anlayışı da klasik aylık çıkan bir dergi hüviyetinden farklıdır. Dinamik ve etkin bir yayın anlayışı çerçevesinde deli kasap; televizyon, internet, radyo, fiziksel ve sanal, yazılı, görsel ve işitsel basın ortamları, günlük gazeteler ve sosyal medya enstrümanlarıyla ortaklaşa ve kurumsal işbirlikleri yapar. Bu disiplinler arası kültürel alışveriş, müzik festivallerinden felsefe organizasyonlarına kadar geniş bir alanda deli kasap'ın sosyal yaşama ve gündelik hayata dahil olma ve müdahale etme araçlarını içerir.

Hareketin medya yapılanmasında ana unsur, 2001 senesinde yayın hayatına başlayan Delikasap'ın internet sitesi, delikasap.com'dur. www.delikasap.com adresinde faaliyet gösteren oluşum; fanzin kültürü, edebiyat, güncel ve politik eleştirilerle müzik gazeteciliğini harmanladıkları içeriğiyle, 2003 yılında "Kemancı Zine okurları en iyi internet sitesi" ödülünü almıştır.

Müziğin tarihsel gelişiminde dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğunu düşünenlerin yayın organı olan Delikasap, "müzikal eylemci" bir bakış açısına sahiptir. Yayınlarını bu temel üzerine konumlandıran Delikasap, internet yayıncılığına ek olarak her biri türkiye'nin asil ve yürekli aydınlarına adanmış koleksiyon sayıları hazırlamış ve bu neşriyat, kuşe kağıda basılı özel dergi formatında limited edition olarak deli kasap takipçilerine sunulmuştur. Hrant Dink, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve Can Yücel'e ithaf edilen koleksiyon baskıları tükenmiştir.

2007 yılında efes dark'ın düzenlediği "üniversiteliler arası rock müzik yarışması" elemelerinde, Delikasap dergisi de jüri listesine bir temsilci göndermesi için davet almıştır. bulutsuzluk özlemi vokalisti nejat yavaşoğulları, moğollar bas gitaristi Taner Öngür, Dream tv yönetmeni Öykü Onur Tanyel, Sony müzik direktörü Selim Serezli ve müzik tarihçisi Murat Meriç gibi isimlerin yanı sıra müzik basınını temsilen Delikasap dergisi genel yayın yönetmeni Atlantisten Gelen Adam jüri üyesi olarak görev almıştır.

Delikasap, 2010 yılı kasım ayı itibari ile yukarıda sözedilen aktivitelere ek olarak saygın günlük gazetelerden Birgün ve Yurt ile kolektif ek projelerine girişmiştir. Delikasap, Birgün ve Yurt gazetelerinin eleştirel kültür ilavelerine editoryal katkı sunmuştur.

Delikasap'ın dinamik medya anlayışı radyoculuk deneyimini de içermektedir. Yazarlarının öncülüğündeki "deli radyo" girişimi, her çarşamba saat 22:00'da 95.1 frekansında Özgür Radyo'da bir sezon boyunca yayın yapmıştır.

Delikasap'ın bir diğer projesi deli kasap tv kanalı ise internet üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Pek yakında, deli tv'ye ek olarak özel bir televizyon kanalında farklı bir program formatı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir, gelişmeler bilahare aktarılacaktır.

Delikasap; kendini kısaca "rock'n'roll kültürü mecmuası" olarak tanımlar.

Bu mecmua antikapitalist bir dünya görüşünü benimser ve deli kasap yazar, çizer, yönetici ve çalışanları gönüllülük esasıyla, maddi karşılık beklemeden katkı sunmayı kabul ve taahhüt ederler.

Delikasap, para dahil her türlü kısıtlayıcı, baskılayıcı ve özgür medya hedefini sekteye uğratabilecek "piyasa ilişkilerine" girmekten mümkün olduğunca kaçınır ve maddi sıkıntıları aşma yolunda rekabet yerine dayanışma, hırs yerine paylaşma kültürünün gelişmesine çabalar. Bu oluşum "amatör profesyonel" olma kaygısı güder ve başta genç yazar adayları olmak üzere, amatör ve profesyonel bireylerin özgün katkılarının Delikasap'a eklemlenmesi ve amatör ruhun korunması bağlamında potansiyel katkı sunabilecek herkesin harekete dahil olmasına öncelik tanır.

Delikasap, tüm yayınlarında basın ahlak yasasına uymayı taahhüt eder.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: