AJANS

Heavy Metalciler Arjantin'e komünizmi getiriyor

Deli Kasap Haber Ajansı - 10 Kasım 2015

Komünizmin popüler olduğu bir ülke Arjantin. Devrimci önder Mariano Ferrayya, işbirlikçiler tarafından katledilince bir protesto festivali düzenlendi ve Arjantinli rockçı ve metalciler komünist önderlerine sahip çıktılar.

Heavy Metalciler Arjantin'e komünizmi getiriyor

Binlerce rockçı ve metalci sosyalist Arjantinli'nin katıldığı festival, Latin Amerika'da komünizmin ve heavy metalin popülerliğinin de ispatı niteliğinde bir anti-kapitalist gövde gösterisi olarak değerlendirildi.

Komünizm, bir gün Arjantin'de hayata geçirilirse bunda devrimci metalci gençliğin etkisi büyük olacak. Üstelik sosyalist bir devrim fikri Arjantin için hiç de hayal değil...

Bolsevik.org sitesinde yeralan Arjantin analizinde bu ülkenin Yunanistan ile birlikte dünya işçi sınıfı için en önemli ülkelerin başında geldiği vurgulanıyor ve şöyle bir tahlil yapılıyor:

"Peki neden? Birincisi Arjantin’de kapitalizm zayıf, ülkedeki ekonomik durum oldukça kırılgan. Diğer yandan emekçiler ve gençliğin karşı koyuş kapasitesi yüksek. Hatırlanacak olursa Arjantin Türkiye ile paralel şekilde (2001’de) büyük bir krizin içerisine yuvarlanmış, ama bizdekinin tersine Arjantin’de emekçi halk krize hiç de boyun eğmemiş ve isyan çıkarmıştı. Hükümet deviren bu kriz ve isyan süreci de aşırı solun sıçrama yapacağı zemini yaratmıştı. Kapitalizm kırılgan, egemen sınıf bölünmüş, sınıf hareketi ve direniş güçlü, mücadele geleneği canlı… Ve Arjantin’i diğerlerinden asıl olarak ayıran nokta; Arjantin’de devrimci Marksist hareket çok büyük bir toplumsal tabana ve örgütlülüğe sahip. Bütün bunlar Arjantin’i dünya ölçeğinde işçi sınıfının en ileri noktalarından birisi haline getiriyor."

Heavy Metalciler Arjantin'e komünizmi getiriyor

İşte Arjantin'in rockçıları, işte Arjantin'de yükselen Kızıl Bayrak!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: