ÇAYDANLIK

Popunuza! (4)

Altuğ Kanbakan - 7 Şubat 2013

Popunuza Vol 4.

Kolpa - Beni Aşka İnandır (aka. Beni sevmeyen ölsün di mi kankaaa?!)

Şu sıralar zamanımı kulaklarını gider deliği gibi kullananlarla empati kurmakla geçiriyorum. Ayrıca dinlediğim bu çöpler için harcanan emeği, zamanı ve parayı düşünmeden edemiyorum. Gerçekten "müzik" icra etmek isteyen pek çok amatör grubun yetenek ve hayal güçlerini geliştirmek için bu kaynaklar kullanılsa eminim farklı bir müzik akımına ve kültürüne sahip olurduk.

Hani tabana kuvvet diyerek bir yerlere yetişmeye çalışırken, kısa bir süre önce dallamanın birine ait sakızın ayakkabınıza yapışmasının yarattığı öfkeyle karışık tiksinme duygusu vardır ya, ben de bu hissi pop müziğe beslemekteyim. Önceden bu aşk(!?) platonikti, neyse ki cesaretimi toplayabildim de bu hislerimi cümle aleme duyurabiliyorum.

***

Neyse, konumuza dönelim. Bugün ele alacağım grup ve yarattığı sesler bütünü bu "aşkı" körükleyen cinsten. Grubun ismi sanırım yaptıkları müzik kadar samimi ve kendini açıkça ifade ediyor: Kolpa. Bu grup da, diğer tüm türkçe pop-rock-arabesk üçgeninde dönüp duran gruplar gibi, akılda kalıcı bir nakaratın tüm şarkıyı kurtaracağını ve hatta popüler yapacağını düşünmüş. Ancak aynı diğer gruplar gibi bir nakaratı dahi becerememiş. Nasıl olduysa, birileri de, bu tuhaf şeyi herkesin dinlemesi gerektiğine kanaat getirmiş.

Artık bu pop şarkılara ait sözleri irdelemekten kafam adeta kevgire döndü. Her kelimenin bir sonraki kelimeyle olan ilgisizliği ile bir şey aktarmak dahi istemeyen şarkının ne hakkında olduğunu anlamak insanın hayat enrjisini tüketiyor. Neyse ki pop müzik çetrefilli konulara el atmıyor. Unutmayın basit olmak satışı artırır.

Grubu ya da parçayı özel kılabilecek herhangi bir öğe mevcut değil şarkıda. Eğer "oooo" diye bağırmak için bir şarkıya ihtiyacınız varsa bence hemen yazıyı okumayı bırakın derim zira bu yazıda insanı gaza getirmeyi amaçlayan bir nakarat yok.

Bir insanın hayatından vazgeçmesi durumu... Çoğu insan bunu intihar olgusuyla ilişkilendirecektir kuşkusuz, en azından depresyonla. Sanırım şarkıda buna neden olan şey "kem talih" olarak tanımlanıyor. Gerçi tanımlandığını söylemek oldukça güç, ben epey boşluk içeren metne epey ekleme yapıyorum diyelim. Neyse, hayattan vaz geçmeyi düşünen bir insana ne denir? Hangi aklı selim insan bu durumda olan birisini aşka inandırmaya çalışır? Neden? Keşke önce intihar düşüncesinden vaz geçirseydik!? "Aşka inandırmak" gibi yavan bir sözü eleştirmeyi bir kenara bırakıyorum.

Popunuza! (4)

- Yemin ediyorum içim kalktı şarkıyı dinlemekten. Sanırım kusacağım!

Yalnızlık ile süslü arabesk tavır yine kendini gösteriyor. "yaşam izleri" gibi bir tabirle sanki bir şey anlatmak istermiş rolü oynandığını belirtmeme gerek yok sanırım. Boş konuşmanın müzikli versiyonu gibi tüm satırlar! Anlayacağınız, sözler de bir hayli kolpadan.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, sanırım bu türden şarkıların barındırdığı "oynak olsun ama yine de dertten tasadan da bahsetsin hacı!" havası kanımca toplum olarak içinde bulunduğumuz "duygusal yalama" olma durumunun açık bir tezahürü. Elbette bu tespitle ne sosyolog gibi davranacak ne de "halk ne kadar tuhaf ve cahil yea" gibi içinde yaşadığım ve bir parçası olduğum toplumdan kendimi soyutlayacak değilim ancak bence durum bu. Elbette bu durumun sorumluları bir başka yazının konusu olsa da, bu duruma doğrudan ya da dolaylı olarak onay veren müzik gruplarının kendini aklayabilecek hiç bir bahanesi bulunmamakta.

Şarkının klibi ise bir başka alem. Duygusal gelişimini tamamlayamamış bir kadını tasvir ettiklerini düşünüyorum, hani şu Facebook gibi sitelerde özlü sözler(!?) paylaşan; "beni sevmeyen ölsün .s" gibi yorumlar yapan kadınlardan. Tabi bu klipte oynayan kadına giydirilen kıyafet (mecaz değil, gerçek) bu klibi izleyen insanlara "kendinizi bu kadının yerine koyun" mesajını vermek istiyor. Grubun kolpa rocker tavırlarından ise hiç bahsetmeyeyim.

Kısaca, histerik özellikler barındıran, her ne kadar birileri tarafından başarılı ve hit görülse de bundan beş ya da on yıl sonra isimleri dahi anılmayacak bir grubun sesler toplamı bu kadar kulak tırmalayabilirdi.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: