DELİKASAP TV

Köy-Metalinin Kralları Deli Kasap Televizyonunda: KORPIKLAANI İLE HOŞBEŞ

Atilla Görk - 23 Ocak 2011


"Hürmetler Korpiklaani'ye, benim ismim Atilla Görk The Parmak! Rock gazetemiz delikasap'ın deli tv'sinden geliyoruz, Folk metal hakkında siz neşeli insanlarla laflayacağız, neymiş bu Folk-Metal!?"

-Kısaca söylemek gerekirse tüm bu curcuna için geleneksel halk müziklerinin bir toplamı diyebiliriz. Farklı ülkelerin müziklerinin her zaman için benzerlikleri bulunuyor, Fin müziği de olsa, İskoç ya da İrlanda, her zaman için insanları dansettiren bir ortak nokta bulunabiliyor. İnsanların halk müziğini sevmesini sağlayan da budur. Aynı müzik 200- 300 sene önce de seviliyordu, ve insanlar o zamanlar da dans ediyordu. Bu nedenle halklar arasındaki bu ortak değer metal ile harmanlanınca ortaya Folk Metal çıkıyor.

-Müziğimizin özelliği.. yani herkes birileriyle dansetmek ister ve eğlenmek ister. Biz eğlenince herkes eğleniyor.

-Eski adımız Shaman idi. Değiştirmemiz gerekti çünkü brezilyadaki çok daha büyük bir grubun ismi olduğu ortaya çıktı. Böylesi daha iyi oldu, yeni isim daha özgün.

(Haykırışlar! Havai Fişeng ve Eğlenceli Tantanalar ve Bonba Sesleri)

"Hadi gene iyisiniz gobeller! Sizin için, sizin için evet!" (Herkeşte bir pür-neşe hali)

-Şovumuzu böyle bitiriyoruz, havai fişeklerle. 1993'ten beri bunun içindeyiz, bu uzun bir yol, seyirci ile kurdugumuz her temas bizi motive ediyor ve çok iyi hissettiriyor. Şovumuzu Kiss gibi havai fişeklerle bitiriyoruz… (Adam mı seçiyor bizi mi seviyor tam anlayamadık burada/DkTv)

-Finlandiya'da neredeyse 5 milyon insanız ve herkes birbirini tanıyor, biz aslında Fintroll, Ensiferum, Moonsorrow; hepimiz arkadaşız, aynı kökten besleniyoruz ama biz bu gruplar arasında farklıyız. Aynı temel ama bizim müziğimiz daha değişik.

-Bunu söylecek birisi varsa o biz değiliz. (Neşe, neşe, hep neşe)

-Eğer folk metal sahnesini düşünürseniz bütün iyi grupların Finlandiya kökenli olduğunu görürsünüz. Mesela bu konuda beş grup sayabilirsiniz, hepsi Finli. Belki bir tanesi Faroe Adalarındandır. Moon sorrow var, Ensiferum var, Moonsorrow var, Fintroll var, hepsi Finli. Bütün bu grupların hepsi iyi, hepsi farklı. Hepsini aynı Folk-Metal etiketi altında tanımlıyoruz.

-Hepsi kendilerine has gruplar

-Bu grupların hepsinin hastasıyım, hepsiyle gurur duyuyorum. Bu gruplar ne yapıyorlarsa gayet iyi yapıyorlar. Bu dokunun parçası olmaktan memnunum.

(Rastalı Sarı ile bu tombik adeta birer neş'e kaynağı)

"Zaman ayırdığız teşekkür ederiz. Görüşmek üzere, teşekkürler."
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: