MÜZİK ODASI

Iron Maiden Konserinde Metalciler Patladı: AKP'YE BÜYÜK PROTESTO!

Deli Kasap Haber Ajansı - 27 Temmuz 2013

Iron Maiden, eğer Türk siyasi literatürüne uyarlayacak olursak, "Ulusalcı" ya da en fazla "merkez/sol-sağ" bir kanada tekabül edebilecek, enteresan bir grup. İngiliz fetişisti ve şoven çağrışımlı şovlarına rağmen hem müzikal estetik, hem de "kırmızı urbalı ruhu"na kattıkları naif ve karikatürize ikonik tiplemeleriyle en radikal solcuya bile sempatik gelebilen görsellikleriyle her daim büyük ilgi topladılar. Grup, dün gece bir kez daha İstanbul'da "Scream For Me İstanbul" çağrısını yaptı.

Ancak bu çağrı, dün gece bırakınız Iron Maiden'ı; heavy-metal tarihinde bile benzeri görülmemiş bir haykırış ile karşılandı.

Önce biraz başa dönelim:

Hemen her politik kanattan "köktenci" hayranlarıyla destekli grup, dünya müzik tarihinin mihenk taşı müzisyenlerinden oluşan kadrosuyla Swiss Otel'den İstanbul İnönü Stadı'na doğru hareket ettiklerinde muhtemelen akşama tarih yazacaklarından bihaberdiler.

Iron Maiden 26 Temmuz 2013 İstanbul İnönü Stadı'nda müzikseverler ile buluştu ve gerçekten de "tarih yazıldı".

Ama tarihi yazan bu meşhur grup olmadı aslında

Delikasap genel yayın yönetmeni Atlantisten Gelen Adam'ın  konser esnasındaki tweetlerine bakıldığında dünya heavy-metal tarihinde bir ilke tekabül eden anları daha net gözlemlemek mümkündü:

@atlantisliadam ilk tweetiyle Ethem Sarısülük'ün hayaletinin o gece İnönü stadında dolaştığını bildiriyordu:

Iron Maiden Konserinde Metalciler Patladı: AKP'YE BÜYÜK PROTESTO!

Ethem'in yanı sıra İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş YAŞIYORLAR pankartı, gecenin sıradan bir Iron Maiden gecesinden farklı geçeceğinin işaretini vermişti.

Özellikle filmin koptuğu an, Maiden vokalisti Bruce'un sahnede konuşma yapmaya karar verdiği o tarihsel an idi. "Iron Maiden olarak -terör bahanesiyle- konseri iptal etmemizi istediklerinde..." derken KİTLE BRUCE'UN KONUŞMASINI RESMEN BASTIRDI!

Bruce Dickinson konuşuyordu ancak tüm stad inliyor, başka telden çalıyordu:

HER YER TAKSİM! HER YER DİRENİŞ!

Ancak hakkını da verelim, Maiden da anlamlı bir şarkıyla programına devam etti: "Afraid To Shoot Strangers"

Geri kalan anları ise @atlantisliadam adresinden takip edebilirsiniz ancak bu muhteşem geceye dair son tweeti buraya almadan yapamayacağız:

@AtlantisliAdam Eger 'merkez-sag/merkez-sol' politik goruslerdeki Iron Maiden konserinde direnisruhu boyleyse 'ilerici' Roger Waters'i tahayyul dahi edemem!

Iron Maiden Konserinde Metalciler Patladı: AKP'YE BÜYÜK PROTESTO!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: