MÜZİK ODASI

Motora Benzin Koyma Zamanı! - Motörhead Yeni Albüm Ön İncelemesi

Emre Öztürk - 15 Haziran 2015

MOTORA BENZİN KOYMA ZAMANI!

Motörhead, 28 Ağustos'ta 22'inci stüdyo albümleri 'Bad Magic' ile karşımızda olacak. Kuruluşlarının 40'ıncı yılında grup ayrıca bahar ayında Avrupa'daki 40'ıncı turnelerine çıkacaklarını da açıkladılar. 40 yıldır Rock müziği severlerin kulağındaki en güzel 'motor' sesini yaratan grup başta Metallica, Sepultura ve Megadeth olmak üzere bugün artık 'baba' konumuna ulaşmış grupların başlıca ilham kaynağı konumunda. Dolayısıyla James Hetfield'in de belirttiği gibi Motörhead, Heavy Metal'in 'Godfather'i durumunda. (Dünya genelinde 80'lerin Thrash Metal grupları için Motörhead, Iron Maiden, Diamond Head ya da Black Sabbath'dan çok daha etkin bir gruptur…) Hal böyle olunca saygıda kusur etmemek ve "bu albümde yumuşamışlar!" ya da "bu parçalar eskiye kıyasla şöyle bölye…" diyerek bir analizde bulunmak açıkça saygısızlık olacaktır.


KARŞINIZDA 'ALL STAR' MOTÖRHEAD

Yapılacak olan sadece genel bir değerlendirme olsa gerektir. (Süleyman Demirel gibi konuşmaya başlamışızdır bu arada) Genel bir ön değerlendirmeye tabi tutacak olursak bunca yıl kulaklarımızdan hiç çıkmayan riff'lerin sahibi, double bass'in yaratıcılarının yeni albümlerinde 13 'dev' parça var. Albümdeki son parça ise sürpriz bir cover… The Rolling Stones'dan 'Sympathy for the Devil' Dev riff'lere sahip 'Thunder And Lightning', çok sert ve yüksek tonda 'Teach'Em How To Bleed' bize Motörhead'in gaza sonuna kadar bastığını gösteriyor. Bu albümün bir diğer dev sürprizi ise 'The Devil' adlı parçanın gitar sololarını Queen efsanesi Brian May'in çalmış olması. Peki, Bir nevi 'Rock All Star' olacak bu albümde başka neler var?

MOTORA BENZİN KOYMA ZAMANI! - MOTÖRHEAD YENİ ALBÜM ÖN İNCELEME!


'MOTÖRMÜZİK' GERİ DÖNÜYOR

'Motörmüziği'nin erken dönemlerinde karşımıza çıkan parçaların yazılması ve kaydının tüm elemanlarca stüdyoda yapılması Kilmister, Campbell, Dee döneminden bu yana ilk kez gerçekleşiyor. 'Live' anlayışının hakim olduğu albümün bokstaki tabiriyle 'kötü niyetli yumruklarından birisi' 'Choking On Your Scream' olacak. Lemmy'nin 'Kirli' sesini ise 'Electricity'de iliklerimize kadar hissedeceğiz. Bu parçada Phil Campbell'in son yıllardaki en canavar performansı kulaklarınızda çınlarken parçanın 'Punk' kökenleri sizleri biraz şaşırtacak. 'Shoot Out All of Your Lights' da ise kafanız klasik bir Motörhead-Harley Davidson kaynaşmasının tonlarıyla dolacak.


THE ROLLING STONES SÜRPRİZİ BİLE VAR
(LEMMY DAHA NE YAPSIN SANA?!)

Albümün yapımcısı Motörhead'ü zirveye taşıyan ve uzun yıllardır birlikte oldukları NRG Stüdyolarından Cameron Webb. Aftershock'la birlikte artık 'Kemiklerim tutmuyor. Romatizmam var. Yağmur yağacak' modunda yaşlanan Lemmy uzun süredir gördüğü tedavinin ardından yeniden gençleşmişe benziyor ki bu ses tonuna açıkça yansımış durumda. 'Bad Magic' parçasında son yıllarda duyacağınız en geniş Lemmy ses yelpazesini duyacağınızdan emin olabilirsiniz. "Until The End" parçasında ise yaşlılığın getirdiği bilgeliğin öğütleriyle karşımızda olacak Lemmy. 'Çakıllı' olarak adlandırabileceğimiz bu nevi şahsına münhasır vokali The Rolling Stones klasiği 'Sympathy For The Devil'da da sonuna kadar duyacağız. Motörhead şu aralar Ağustos ayının ortasında başlayacak ve Slayer ile Anthrax'in line-up gruplar olarak yer alacağı yaklaşık 1,5 aylık Kuzey Amerika turnesine hazırlanmakla meşgul. Motörhead'in 40'ıncı yıl Avrupa turu ise Paris'te 15 Kasım'da başlayıp 6 Aralık'ta Helsinki'de sona erecek.

MOTORA BENZİN KOYMA ZAMANI! - MOTÖRHEAD YENİ ALBÜM ÖN İNCELEME!


LEMMY: % 49 MOTHERFUCKER, % 51 SON OF A BITCH!

Motörhead gerçekten de Rock tarihinin en etkileyici ve ilham alınan gruplarından birisi (dünya genelinde adını piyasaya duyurmuş olan 22 Tribute gruba sahip (Örneğin NYC'den Elderhead, Ottowa'dan Motorizer, Almanya'dan Motörmend ya da İspanya'dan Motörhits gibi…) ve kendileri için 12 Tribute albüm yapılmış bir 'İlah' durumundalar. İlah yeni albümüyle bu defa yaratımında bu etkiyi sağlayan tüm müzik karakteristiğini ortaya koyuyor. Özetle Motörheadbanger'lar ve tüm dünyadaki Rock fanları kendilerini bu müziğin en büyük, sert, kirli ve kural tanımaz gruplarından birisine hazırlayabilirler. Albümdeki line-up'a, yapımcıya ve internet ortamına ağırdan düşmeye başlayan parçalara bakıldığında Motörhead'in çok fena geri döndüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. Belgesele de adını verdiği üzere Lemmy yeniden yüzde 49 'Motherfucker', yüzde 51 'Son Of A Bitch' olarak 43 dakikalık bu yeni albümle yine 'kötü büyüsünü' yapacağa benziyor.


İKİ ELİM KANDA OLSA ÇALARIM İNSANI DAVE GROHL'A BÜYÜK ALKIŞ

Önemli bir not olarak… Geçtiğimiz günlerde bir alkışlık olay yaşandı. Foo Fighters, konser tarihinde bir ilke imza attı. Cuma akşamı İsviçre'nin Gothenburg şehrinde konser veren grubun vokali Dave Grohl sahnede düşerek bacağını kırdı. "Sizi seviyorum ama sanırım bacağımı kırdım. Evet, gerçekten kırdım" diyen müzisyen sahne arkasında dinlenirken, grup şarkılarını çalmaya devam etti. Sahne arkasında alçısı tamamlanan Grohl, doktor yardımıyla yeniden sahneye çıkıp sandalyeye oturdu. Konsere bu şekilde devam eden müzisyen "Belki yürüyüp koşamayabilirim ama hala gitar çalıp bağırabilirim" diyerek dev bir alkışı hakketti.

MOTORA BENZİN KOYMA ZAMANI! - MOTÖRHEAD YENİ ALBÜM ÖN İNCELEME!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: