MÜZİK ODASI

Nilüfer Açıkalın ROCK'N'ROLL'U SARSMAYA GELİYOR!

Atlantisten Gelen Adam - 22 Ağustos 2013

Nilüfer Açıkalın'ı nasıl bilirsiniz? Benim için Türkiye'nin en karizmatik kadınlarından biridir o, her daim güzel, her daim dik duruşlu ve sanki bu dünyadan değil de, çok uzak gezegenlerden gelen tuhaf bir ecinni gibidir. Hayal meyal hatırladığım sahne şu, eski Kemancı'da -ya The Doors ya da Led Zeppelin çalıyordu- kendi kendine trans halinde müziğe kapılmış, gözleri yumulu ve oturduğu yerden hafif ve estetik bir salınımla danseden hoş bir kadın! Popülaritesinin zirvesindeydi ve O, bizimle, bir avuç Taksim çapulcusuyla beraber takılıyordu! İşte bu yüzden, zaten "kökten-rocker" olan bu kız çocuğunun (bana hep Pamuk Prenses'i çağrıştırmıştır Nilüfer, o yüzden kız çocuğu dememde bir beis görmedim) bir Anadolu Punk albümü çıkaracağını duyduğumda tüm hatıralarım canlanıverdi. Hatta yüzünde her daim ilginç bir ışıltı olan Açıkalın'a twitter'dan ulaştım ve yazdığım ilk romanım Pelin'de kendisinin de bir sahnede yer aldığını bildirdim. Tanrım, şu anda bile yine o sahne gözümün önünde! 

Nilüfer Açıkalın ROCK'N'ROLL'U SARSMAYA GELİYOR!

Gelelim albüme! Nilüfer Açıkalın'ın "Başka Şarkılar" adını verdiği bu albüm on yıllık bir çalışmanın ürünü. Bu süreçte kırk şarkı biriktirmiş Nilüfer Açıkalın, Gökhan Dabak'ın katkılarıyla (Gökhan Dabak da hem rock hem de karikatür hayatımızda başka bir efsane isimdir ki o da başka bir yazının konusu)...  Dolayısıyla ortaya çarpıcı, sıradışı bir birliktelik çıkıyor. Nilüfer Açıkalın ve Gökhan Dabak; ikisi de alanlarında bilinen isimler. Sinema ve tiyatro sanatçısı olan Nilüfer Açıkalın'ı daha sonraki yıllarda yazdığı öykü kitaplarıyla da yakından tanıma fırsatı bulmuştuk. Şimdi farklı bir sanat disipliniyle karşımızda… Hem de 1999'da çıkardığı ilk ve biricik albümü Reçel'le Türk Rock'ının en önemli çalışmalarından birine imza atmış, aynı zamanda Leman'da çizdiği Deli Cevat tiplemesiyle belleklerimize unutulmayacak arızalar kazımış Gökhan Dabak'la beraber, Başka Şarkı'lara imza atıyor Açıkalın.

Başka Şarkılar, bu kırk şarkılık çalışmanın ilk ayağı. Kiraz, Gömlek ve Hükümsüz adlı üç şarkıdan oluşan bu single'ın ardından, diğerleri de gelecek…

Nilüfer Açıkalın bu süreci değerlendiriken, "Bir oyuncunun her zaman sahneye çıkmak için hazır olması gerektiğini kafama kazıyan hocalarım Müşfik Kenter ve Zeliha Berksoy sayesinde edindiğim çalışma disipliniyle hazırlandım bu albüme. Bir anlamda adandım! Çok eski arkadaşım olan Gökhan'ın teşvikiyle girdiğim yola onunla birlikte devam ettim. Kimi zaman sıkı çalıştık, kimi zaman şarkıları demlendirmek için ara verdik. Nihayet buradayız! AnadoluPunk türünün ilk örnekleriyle… "

Biz de delikasap olarak ona şunu demek istiyoruz: Aramıza Hoş Geldin! (Zaten Hiç Gitmemiştin ki...)

Ali Kerrar Akıncı'nın öncülüğünde ve Ütopya Müzik Yapım tarafından hazırlanan albümün mutfak kadrosu ve içeriği ile ilgili detay bilgileri ise aşağıdaki gibidir:

Yapım / Production : Ütopya Müzik Yapım, Ayhan Orhuntaş

Prodüktör / Producer : Ali Kerrar Akıncı / Ayhan Orhuntaş

İdari Prodüktör / Executive Producer : Ali Kerrar Akıncı

Stüdyolar / Studios : Ütopya Stüdyoları, Stüdyo FT (Kiraz), Stüdyo ZB (Hükümsüz), Sound Check Stüdyoları (Gömlek)

Kayıt / Record : Erkan Akpınar (Ütopya Stüdyoları), Fuat Güner (Kiraz), Metin Kalaç (Hükümsüz), Hasan Umut Önder (Gömlek)

Mix: Erkan Akpınar (Ütopya Stüdyoları)

Mastering: Erkan Akpınar (Ütopya Stüdyoları)

Fotoğraflar / Photograps : Muhsin Akgün

Grafik Tasarım / Graphic Design : Alper Bektaş

KİRAZ

Söz, Müzik : Gökhan Dabak

Düzenleme : Gökhan Dabak

Gitar : Gökhan Dabak

Vokal : Nilüfer Açıkalın

Bass : Levent Canen

HÜKÜMSÜZ

Söz : Gökhan Dabak, Nilüfer Açıkalın

Müzik, Düzenleme : Gökhan Dabak

Gitar : Gökhan Dabak

Bass : Metin Kalaç

Saz : Selim Bölükbaşı

Vokal : Nilüfer Açıkalın

GÖMLEK

Söz : Gökhan Dabak

Müzik, Düzenleme : Gökhan Dabak

Gitar : Gökhan Dabak

Vokal : Nilüfer Açıkalın

Bass : Levent Canen

Produced by : Ali Kerrar Akıncı & Ayhan Orhuntaş

c 2013 ÜTOPYA MÜZİK

***

Albümü ve konserlerini heves ve heyecanla bekliyoruz!

www.delikasap.com

Nilüfer Açıkalın ROCK'N'ROLL'U SARSMAYA GELİYOR!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: