MÜZİK ODASI

Wacken 2011 İzlenimleri

Ayfer Y. - 5 Aralık 2011

Wacken 4.8- 6.8.2011

Wacken 2011

 İnsan kaçıncı defa Wacken'e gelirse gelsin, her seferinde üç günlük parti maratonundan sonra üzülerek eve dönüyor ve gelecek Wacken'i büyük heyecanla bekliyor. Bu sene Wacken, 22 yaşına girdi ve tabii ki son senelere göre daha büyük bir organizasyondu. Bu sene 75.000 seyici ve 130 grup vardı. Çadır alanında iyi bir yer bulabilmek için çoğu kişi pazar ya da pazartesi günü Wacken'e gelmişti. Wacken plaza ya da bullhead city, gerçekten özel seyirciler içindi. Bu büyük çadırda, wrestling maçlarının yanı sıra, ıslak tişört yarışmaları ve striptiz showları vardı. Festivali organize edenlerin maddi durumunun her sene daha çok iyi gittiği belli oluyordu. Özellikle backstage alanı bu sene de büyütülmüş ve özel dekorasyon yapılmış. Bu sene beni Wacken'de üzen tek olay, Cradle of Filth'in konserinin iptal edilmesiydi.

 Bu senenin en harika ve duygusal anı ise, Iced Earth'in konseriydi. Matt Barlow'u -ne yazık ki kısa saçlı- son defa Iced Earth'un solisti olarak görmek gerçekten inanılmazdı ve çoğu seyirciyi üzdü. Umarım Matt Barlow'u, bir gün yine aynı kadroyla sahnede görebiliriz. Iced Earth'ı onsuz hic düşünemiyorum. Iced Earth, Wacken'de inanılmazdı. Barlow'un sesi başta olmak üzere, bütün grubun performansı sanki CD'den çalınmış gibi netti.

 Konsere, bence çıkardıkları en iyi albümleri "Something Wicked This Way Comes"den "Burning Times" ile başladılar. "Decloration day", "Last december", "I died for you", "The hunter", "Violate", "Vengeance is mine", "Declaration day", "Prophecy" ve "Iced earth" şarkıları da setlistleri arasındaydı. Ama Matt Barlow olmadan Iced Earth nasıl devam edecek bilmiyorum.

 Ozzy Osbourne ise headliner olarak iyi ama çok da özel olmayan bir performans gösterdi. Sesinin çok sallanmasına rağmen 30 seneden beri halen sahneye çıkmaktan zevk aldığı belliydi. Onun yaşına ve özellikle geçmisine bakınca, Ozzy'nin sahnede düz durabilmesi bile bir mucize... "Mr. Crowley", "War pig", "Suicide solution", "Bark at the moon", "Iron man", "Road to nowhere", "Rat salad", "Shot in the dark", "Paranoid" ve "Night to remember" çaldıkları şarkılar arasındaydı.

 Evet, İtalya'nın en iyi metal gruplarından biri olan Rhapsody of Fire da, süper bir performans sergiledi. Hukuki nedenlerden dolayı 2006'da ismini "Rhapsody"den "Rhapsody of Fire"ye döndüren grup, ne yazık ki, "Symphony of enchanted lands" albümünden çok parça çalmadı. Ama yine de seyircileri coşturmayı başardılar. Son albümleri "From chaos to eternity"den de birkaç şarkı sundular. Setlistelerinde "Triumph or agony", "Holy thunderforce", "Unholy warcry", "Reign of terror", " Emerald sword" ve "On the way to ainor" vardı.

 Bu sene ilk defa bir komedyen Wacken'de sahneye çıktı. Bu onur da tesadüfen Almanya-Türkiye vatandaşımız Bülent Ceylan'a düştü. Özellikle bayanlar arasında çok sevilen ve beğenilen Bülent Ceylan, seyircileri çok güldürdü. Şovun sonunda tişörtünü çıkararak göbek attıve şişirilmiş botla crowd surfing yaptı. Basın toplantısında metal müzik hayranı olduğunu söyleyen Bülent, ilk komedyan olarak Wacken'de sahneye çıkmasının onun için çok özel olduğunu belirtti. Bülent Ceylan daha önce Almanya'nın güneyinde yapılan "Summerbreeze" festivalinde de sahneye çıkmıştı.

 Helloween ise bu sene bence pek iyi bir performans vermedi. Özellikle frontman Andi Deris'in ikide bir yaptığı saçma sexist söyleyişleri ne konsere ne de seyircilere uydu. Yine de setlistlerinde "Are you metal?", "The march of time", "Future world", "I want out", "Eagle fly free", "Dr. Stein" şarkılarını çaldılar.

 Blind Guardian, "Sacred Worlds" şarkısıyla sahneye çıktı. "Welcome to dying", "Nightfall", "Time stands still at the iron hill", "Lord of the rings", "Omage", "Traveller in time", "Majesty", "The quest for tanelorn", "Valhalla" şarkılarını seyircilerle beraber söylediler. Son albümleri "At the edge of time"dan da birkaç parça çalan grubun sahnedeki son şarkıları ise, "The bard song" ve "Mirror mirror" oldu.

 Power metalin tanrılarından biri olan Primal Fear, süperdi. Çıkardıkları 8 albümlerinin en iyi şarkılarını çaldılar ve böylece bir "best of konseri" verdiler. Şarkıları arasında "Bataillons of hate", "Nuclear fire", "Sign of fear", "Final embrace", "Seven seals" ve "Metal is forever" vardı. Bu arada Primal Fear'ın yeni albüm kaydına devam ettiğini de hatırlatalım.

Wacken 2011

Children of Bodom, bu sene de güzel bir best of konseri verdi. Geçtiğimiz mart ayında piyasaya çıkan ve süper olan albümleri "Relentless reckless forever"den birkaç şarkı çalan grubun setlisti ise şöyleydi: "Not my funeral", "Bodom beach terror", "Shovel knockout", "In your face", "Living dead beat", "Children of bodom", "Hate me", "Blooddrunk", "Angels dont kill", "Follow the reaper", "Downfall".

 Moonsorrow, öğlen saat 12.00'de sahneye çıkmasına rağmen harika bir konser verdi ve en yorgun olan izleyiceleri bile çoşturdu. Setlisteleri: "Kylän päassä", "tähdeton", "Kivenkantaja", "Sankaritarina", "Köyliänjärven jäälä". Bence Finlanda'nın en iyi black metal gruplarından birileriler.

Wacken 2011

 42 senelik geçmisi olan metal tanrıları Judas Priest'i, Rob Halford ile canlı görmek süperdi. Rob Halford'un biraz yorgun gözüktüğü konserde, en ünlü şarkıları "Breaking the law", "Painkiller", "Living after midnight", "The sentinel", "Blood red skies", "Prophecy", "Never satisfied", "Turbo lover", "Starbreaker", "Judas rising", "Metal gods" ve "Victim of changes" Judas Priest'in setlisteleri arasındaydı.

Wacken 2011

Brezilya'nın thrash metal tanrıları Sepultura, bu seneki Wacken'in en iyi gruplarından biriydi. Frontman Derek herkesi coşturdu. Setlistelerinde "Kaiowas", "Roots" ve tabii ki "Refuse/Resist" vardı. Ama keşke yeni şarkıları da, eski Sepultura şarkılari gibi olsa...

 Bu senenin son grubu olarak Subway to Sally'i izledim. Ortaçağ metalinin ustaları olan grup, inanılmaz bir yağmura karşın seyircileri çoşturmayı başardı. Yeni albümlerinden iki şarkı çalan grup, gerçekten canlı da süper bir müzik kalitesi gösterdi.

 Wacken 2012

Gelecek sene Wacken'de Scorpions, Ministry, Dimmu Borgir, Cradle of Filth Hammerfall, Machine Head, Dark Funeral, GammaRay, Six Feet Under, Moonspell, Paradise Lost, U.D.O, Amon Amarth çalacak.

Wacken 2011

 

 

 

 

 

 

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: