MÜZİK ODASI

WACKEN 2015 yine çamurlara gömüldü

Ayfer Y. - 3 Haziran 2016

Bu senenin Wacken festivali büyük heyecanla beklenilmişti. Son senelerde bütün biletlerin iki günde satιlmasι festivale plan beklentilere tabiki büyütüyor. Sonuçta organizatörlerin böylece eskisi gibi gelen gruplarι son ana kadar bütünlemelerine gerek kalmιyor. O yüzden bence bu sene büyük bir headliner eksikti. Tabiki Judas Priest ve Savatage harika ve efsane gruplar. Ama sonuçta ikiside Wacken da daha önce sahneye çιktι ve o yüzden ben son ana kadar hiç daha Wacken da çιkmayan bir grubu, örneĝin AC/DC yada Metallica yι beklemiştim.
Herneyse bu sene nasιl geçti?

WACKEN 2015 yine çamurlara gömüldü


Organizasyon olarak bence berbat geçti. Son senelerdede çok yaĝmur yaĝdi, özellikle 2012 Wacken çamura batmιştι. Ama o zaman organizatörler bunlara karşι birkaç önlemler almιşlardι ve durumu bir şekilde kurtarmaya çalιşmιşlardι. Ama bu sene eksikti. Bütün festival alanιnιn Çarşamba günü çamura batmasιna raĝmen hiçbir önlem alιnmadι. Ne sahnelerin önünde nede oraya giderken yollarda hiçbir şey yapιlmadι. Benim için bunun bir pardonu yok. Maddi bakιmdan çok iyi durumda olan Wacken organizatörlerinin buna karşi herhangi bir eylemin almalarι lazιmdι. Sonuçta hava durumu daha önce belliydi. Bence bütün akιşιn festivale gelenlerin sabιrlarιna bιrakmalarι büyük bir ayιptι.
Herşeyin çamura batmasι yüzünden çadιr alanιndan festival alanιna yürümek hergün bir macera oldu. 30-40cm derinliĝinde olan çamurluk ve yollarιn berbat olmasι bazen festival alanιna ulaşmayι nerdeyse 1 saat sürdürdü!!!! Bunu sabιrla 3 gün dayanmak bence alιnan 170 Euro biletlerle hiç alakasι yok.
Özellikle Wacken ιn ilk senelerini gördükten sonra, bu gelişmeyi görmek gerçekten üzücü.
Bu sene festivalden erken dönenlerin sayisi baya büyüktü. Bunun yanιnda çok kişiden bir daha gelmeyeceklerini de duydum. Inanιn bende aynιsιnι gelecek sene için düşünüyorum. Eger gelen gruplar beni 1000% etkilemezseler, büyük ihtimal bir daha gitmeyeceĝim. Bu senenin organizasyonu bu kadar kötü olduktan sonra neden gelecek senelerin biletlerinin bu kadar çabuk satιldιĝιnι gerçekten anlamιyorum.
Ama sizinle bu negatif yönlerin yanιnda orda geçirdiĝim güzel anlarι ve güzel röportajlarιmιzι paylaşmak istiyorum.
Bu sene şu gruplarla röportaj yapmak imkanιmιz oldu:

SEPULTURA, EPICA, BIOHAZARD ve DEATH ANGEL.

WACKEN 2015 yine çamurlara gömüldü

Carşamba

Carşamba gününü çamurunda içinde batmamιza raĝmen bence en iyi cover gruplarιndan biri ilan John Diva i izleyerek bu senenin festivaline başladιk. Aĝιrlιkla Guns’n’Roses, Bon Jovi ve 80 be 90 lilerin efsane Glam Rock gruplarιnι cover eden John Diva harika sesiyle ve sahne şovuyla herkesi çaldιĝι gruplarι özletmedi.

Europe ise son grup olarak sahneye çιktι. Özellikle son albümleri “War of Kings” den çalan grup set listelerinde klasik şarkιlarιnι eksik etmediler ve herkesi tabiki “The final countdown” ile çoşturdular.

Perşembe
Perşembenin en özel performanslarιndan birini U.D.O. nun alman askerlik koru (Musikkorp der Bundeswehr) ile beraber sahneye çιkmasι oldu. Sovunu Star Wars in melodisi ile başlayan U.D.O. ondan sonra “Animal House” şovuna devam etti ve yaĝmura raĝmen gelen hayranlarιnι çoşturdu.

Almanya nin ünlü orta çaĝι müziĝi çalan grubu In Extremo akşama doĝru sahneye çιktι. Bu sene 20 senelik geçmişlerini kutluyan grup sahnede hayranlarιyla bir doĝum günü pastasιnι paylaştιlar ve en ünlü şarkιlarιnι çaldιlar.


Rob Zombie akşam True Metal Stage süper bir performans verdi.
Özellikle "Teenage Nasferatu Pussy" oder "Living Dead Girl" çaldιrdιĝιnda herkesi çoşturdu. Sound da süperdi. Bence bu senenin en iyi performanslarιndan birini Rob Zombie verdi.

Hamburg lu olan ilginç bir Doom-Punk-Metal karιşιmι çalan Mantar dan galiba ilerde de çok duyucaz. Savatage ile aynι zamanda çalmalarιna raĝmen, çok izleyiceleri olan grup sadece iki kişiden oluşuyor, hatta birisi, Enriç, Türk kökenli. 2014 de ilk albümlerini „Death by burning“ çιkaran grup gerçekten en iyi newcomer gruplarιndan biri. Vokalisti sahnede bazι şarkιlarda 10m yüksek olan direĝe çιkarak herkese çoşturdu. Bu grubu tanιmιyorsunuz, kesinlikle tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=Ar8apBQSDA4

Perşembe gününün ve bence bu seneki Wacken festivalin en iyi grubu Savatage’dι. Hem set listeleri ve tüy ürpetici şovlarιyla karanlιkta inanιlmaz bir atmosfer yaratan grubu bütün izleyiceleri çosturdu. Caldιklarι şarkιlar arasιnda tabiki „Edge of Thorns“, „Believe“, „The Storm“, „Jesus saves“, „The Mountain”, “Chance” ve “Gutter Ballet” vardι.

Cuma

Epica 11de çok erken sahneye çιkmasιna raĝmen sayιsι yüksek olan izleyicileri toplayabildiler. 6 albüm bugüne kadar çιkaran grup karιşιk bir set listesi sundu. Ama aĝιrlιkla son albümleri „The quantum enigma“ dan çaldιlar.

Crossplane ise Motörhead tarzιnda çalan saĝlam bir alman metal grubu. Performanslarι süperdi. Ilk defa Wacken da sahneye çιkan grup bu fιrsatιn onlar için ne kadar özel olduĝun birkaç defa söylediler.

Thrash-Metal efsaneler Death Angel 1982 yιlιnda kuruldu. 10 sene ara verdikten sonra yine beraber tura çιkan grup bütün albümlerinden oluşan süper bir set listesi ile sahneye çιktιlar. Tabiki son albümleri „The Dream calls for blood“ dan çaldιlar. Vokalistleri Mark Osegueda’ in sesi süperdi. Grup üzerinde daha çok detayler için Ted Aguilar ile yaptigimiz röportaji tavsiye ederim.

Sepultura da erken sahneye çιkmasιna raĝmen müthiş bir performans verdi. 2015 de 30 yιllιk grup tarihini kutluyan brazilyan grup best of set listesiyle öĝle saatlerinde herkesi çoşturdu. Detayler için Sepultura röportajιnι tavsiye ederim. Caldιklarι arasιnda “Refuse/Resist”, “Kaiowas”, “Arise” ve “The Vatican” vardι.

Black Label Society harika bir ιşιk şovu ile dikkati çekti. Eskiden Ozzy Osbourne gitarist olarak eşlik eden New Jersey’li Zakk Wylde bu sefer özellikle uzun solo performansι verdi. Son abümleri „Catacombs of the black vatican“ dan şarkιlar eksik etmediler.

Dream Theater her zamanki gibi süper bir sound ve harika bir set listesi ile Wacken’ da sahneye çιktιlar. Son 2013 de son albümlerini çιkaran grup müthişti. Keşke biraz daha karanlιk bir zamanda sahneye çιksalardι, o zaman şarkιlarιn atmosferi daha iyi uyardι.

In Flames Cuma günü saat 22:30’ da True Metal Stage sahneye çιktι. 1990 kurula ve bugüne kadar 10 tane albüm çιkaran Melodic-Death-Metal grubu her zamanki gibi süper bir set listesi ve süper bir sahne performansι sundu. Vokalisti Anders Fridén bu sefer sιf beyaz giyinmişti bunu komik ilerleyen yaşιyι ile anlattι.

Nerdeyse 6 sene ara veren efsane grup Running Wild ilk olarak "Under Jolly Roger" çalarak herkesi hemen çoşturdular. Bir Best-Of set listesi ile sahnede olan grup umarim bir daha bu kadar bir uzun ara vermezler.

Cumartesi:

Danko Jones bu sene 3. defa Wacken da sahneye çιktι. Kanada lι olan grup çok sιcak olmasιna raĝmen çoĝu izleyiceleri çoşturdu.

Almanya da son yιllarda çok tutulan Rock Meets Classic konzerleri bu sene ilk defa Wacken da yer aldιlar. Orkestraya Mat Sinner Band, Prag dan olan Bohemian Symphony Orchestra, Michael Kiske ve Dee Snyder örneĝin eşlik ettiler. Özellikle aĝιrlιkla AC/DC, Rainbow, Helloween ve Twisted Sister den şarkιlar çalan orkestra gerçekten süperdi.

Biohazard 17:30 a dogru sahneye çιktι. Set listelerinde tabi ki „Tales from the hard side“ ve „Punishment” vardι. Brookly den crossover gelen grup bütün izleyiceleri çoşturdu.

Saat 7 ye doĝru Bloodbath –ismine laik – üstlerinde kan gibi gözeken makyajla sahneye çιktι. Saĝlam bir death metal grubu olarak özellikle son albümleri "Grand Morbid Funeral" çaldιlar, ama çok tanιnan şarkιlarιndan da eksik etmediler. Özellikle "Cancer of the Soul" u çalιnca herkesi çoşturdular.

Power metal efsaneleri Judas Priest Cumartesi günün highlight iydi. Rob Halford ve grubu gerçekten ir best of set listesi ve Rob Halford un inanιlmaz sesi ile herkesi çoşturdu. Bunun yanιnda süper bir ιşιk şovu yapan grup hatta Rob Halford üstüne iki defa deĝiştirerek ve onun bir Harley Davidson sahneye girmesiyle herkesi etkiledi. Tabiki çaldιklarι şarkιlar arasιnda “ Breaking the Law, Turbo Lover, Painkiller, Living after Midnight“ eksik deĝildiler.

Wacken 2016
Gelecek sene için şu gruplar Wacken da sahneye çιkacaklar:

Blind Guardian, Henry Rollins, Therion, Orphaned Land, Pyogenesis ve Ministry.

Bu yazιda ve röportajlarda katkιlarι için

LARS, DIRK, DARINA ve STEFFI’ ye bol teşekkürler!!!

Ayfer Y.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: