SÖYLEŞİ

Efsane Kadın Rocker Robin Beck, Yeni Albümünü Müteakip Delikasap'a Konuştu

Melis Z. Pirlanti - 20 Ağustos 2013


Dünya kadın-rockerlar hareketinde hatırısayılır bir konuma sahip Robin Beck, yeni albümü sonrasında delikasap'a konuştu. Rock efsanesi Beck'e müzik hayatı ve son albümü Underneath ile ilgili sorular sorduk!

Melis Z. Pirlanti : Sizi 80'lerden, kadın rock şarkıcıların yeni yeni çıkışta olduğu zamanlardan hatırlıyoruz. Türkiye'de bile First Time adlı parçanız çok iyi bilinir, özellikle Coca Cola reklamlarında, sözleri Türkçe'ye çevrilerek kullanılmasının da etkisiyle… 90'lardan sonra bir süre yavaşladınız sanki ama 2000'den sonra müzik marketlerde yine birbirinden güzel albümlerinizle karşılaştık. Son albümünüz The Great Escape iki yıl önce çıkmıştı ve şimdi ise Underneath isimli yeni bir albümle karşımızdasınız. O zamanlardan bu zamanlara neler değişti, müziğinizde, müziğe yaklaşımınızda? Rock'a bakışınızda?

Robin Beck, Yeni Albümünü Müteakip Delikasap'a Konuştu

Robin: Merhaba Melis. Türkiye'deki hayranlarımın beni yıllar sonra bile hatırladıklarını bilmek çok güzel. Bahsettiğin yavaşlama çok güzel bir annelik süreciydi, kızımı büyütüyordum. Rock'n Roll kıyafetimi üstüme yeniden giymeden önce daha sakin albümlerle yavaş bir dönüş yapmak istedim. Değişiklikler çok anlamlı ve sevgi dolu bir hayat sürdürmemden ileri geldi. Tüm müzik çeşitlerini seviyorum ama kalbimin Rock'n Roll'a ait olduğu bir gerçek. Bakış açım çok fazla değişmedi, zamanla birlikte ben de ilerliyor, büyüyor, gelişiyorum.

Melis: Yeni albümüzünde yine Tommy Denander ile çalışıyor musunuz? Bu yeni albümden bahseder misiniz? Herşey nasıl başladı, kimlerle yol aldınız?

Robin: Aslında tam da bugün, 12 Ağustos itibariyle İngiltere'de piyasaya çıkan bu son albüm, Her Majesty's Music Room ve Cardo Records'dan çıktı, bu albümü türünde ön plana çıkarmak için çalışmış olan çok fazla yazar ve ilham alınan çok fazla isim var. Genel olarak "Crush Boys", Daniel Volpe, Charlie Mason, Thomas Lip, Barry Jay, Fiona, Glen Burtnick, James Christian, Jimi Bell ve ben vardık bu albümde. Bestelerimin büyük kısmını genelde Tommy Denander ile yapıyorum ama bu dönem o çok yoğundu, o yüzden yeni bir ekiple çalıştık. Doğru bir yönde yol aldık, daha mutlu olamazdım.

Melis: Bu albümde de eşinizle çalıştınız o zaman, eşinizle birlikte çalışmak genel anlamda nasıl bir şey? Bizimle paylaşır mıydınız?

Robin:Her çalışmamda House of Lords'un James Christian'ıyla, yani eşimle birlikteyimdir. Daha ne kadar şanslı olabilirim, bilemiyorum. O benim dayanağımdır, güçlü yanlarımı bilir ve beni asla yarı yolda bırakmaz. Bir şarkıyı doğumumla gelen yetenekle nasıl ortaya çıkarabilirsem, o performansı gösterebilmem için hep yanımdadır. İlişkimiz mükemmel bir durumda. James ile çalışmak insanın kendi öz ilhamı ve cesaretiyle çalışması gibi.

Melis: Şarkılarınızın sözlerini de yazmayı seviyorsunuz ve kelimelere çok önem veriyorsunuz. Bu albümün şarkıları da sizin sözlerinizden mi oluşuyor?

Robin: Bana doğru gelmeyen, iyi hissettirmeyen hiçbir şarkıyı söylemem. Benim sözlerim olsun olmasın, her zaman hissettiğim şeyin şarkısını söylemek geldi içimden. Kendi kişisel deneyimlerimden ya da başkalarının deneyimlerinden beslenerek yazarım. Underneath albümündeki şarkılar beni 12'den vuran şarkılar oldu. Daha iyi sözler ya da melodiler bulamazdım. Crush Boys ve Charlie Mason'a çok teşekkürler. Bu şarkılar sizi derinden etkileyecek, içinizi eritecek ve bir yandan da sizi kendinize getirecek. Hem güçlü hem de eğlenceli şeyler var!

Melis: Underneath bize ne anlatacak? Bir şarkının ismi mi yoksa sadece albümün adı mı? Underneath, birşeyin altında yatan demek, bunun altında ne yatıyor?

Robin: Underneath bir şarkının adı ve sanırım dünyada bulabileceğiniz en dolu ve birşeyler anlatan şarkı. Sert bir yüzeyin altındaki yumuşak yerden bahsediyor. Underneath, biraz benden biraz senden birşeyler taşıyor ve hepimiz bu şekilde anlaşılmak isteriz. Bazen bir insanın yerine kendini koymak zordur, o kişinin gerçekliğini görebilmeniz için "altında yatanlara" bakmalısınız. 

Melis: Kimlerdir etkilendikleriniz?

Robin: Hayatım boyunca çok fazla etkilendiğim kişiler oldu. Müzikal anlamda Rod Stewart, Stevie Nicks, Ann Wilson, Freddie Mercury, Chaka Kahn ve daha bir çok ismin üzerimde ve yaptığım müzikte etkileri var.

Melis: Dış görünüşünüz adeta hiç değişmedi. Hala çok güzel bir rock yıldızısınız. Sırrınız nedir?

Robin: Etrafımdaki insanlarla ilgili diye düşünüyorum ve hayatımda sevginin varlığıyla. Ben çok mutlu bir insanım ve Tanrı'nın sevgili kuluyum bir çok yönden, gençliğim sürekli yenileniyor adeta. Müzik, çocuklar, aile, hayranlar ve dünyanın bize gün içinde sunduğu güzellikler. Hepsine minnettarım ve hepsinin farkındayım..

Melis: Yeni albüm turları ne zaman başlar? Türkiye'ye gelseniz?

Robin: Ah, Türkiye'ye gelmeyi çok isterim. Şu an bir tur üzerinde çalışıyorum, herhalde gelecek sene başlar. Yakında www.robinbeckrock.com sitesinde ve facebook sayfamda paylaşacağım.

Melis:Hayranlarınızla iletişim kurmak için sosyal medyayı kullanıyor musunuz?

Robin: Evet, tabii ki, zaman buldukça. Facebook müzik sayfam var, bir de kişisel sayfam, tüm hayranlarıma açık. Arada da tweet'ler atıyorum.

Melis: Bu albüm için farklı video klipleriniz olacak mı?

Robin: Şimdiden var ama daha da çekeceğiz evet.

Melis: MP3 indirmekle ilgili neler düşünüyorsunuz? Son yıllarda MP3 indirmenin daha yasal yolları çıktı ama yine de eski zamanlarda bir albüm satın almak, şarkı sözlerine ve fotoğraflara albüm kapağından ulaşmak çok değerliydi. Sizin bu konuya yaklaşımınız nasıl?

Robin: Modern teknolojiyi durdurmamız mümkün değil. Fakat sahip olmak istediğimiz şey için ödeme yapmalıyız ve haklarına saygı duymalıyız, bu şekilde düşününce paylaşmak güzel birşey değil gibi. Fakat bir yanda da, paylaşmanın nesi kötü olabilir ki? Bir gün bunu çözeceğiz. Benim için albümün içinde bir kitapçığın olması, fotoğraflar, yazılar, bunlar çok önemliydi, beni o sanatçıya hayran bırakan herşeyi orada buluyordum zaten. Bence hala da önemli ama bu hayranların vereceği bir karar. Eski durumu özlüyorlarsa bunu değiştirecek olan da kendileri. Sanatçı her zaman hayranlarını mutlu etmek ister, o yüzden umalım ki onlar kendileri karar versinler! Ben kendi kitapçığımda şarkı sözleri, fotoğraflar, teşekkürler, hepsini doldurmak isterim ki karşı tarafın kafasının içine girebileyim!

Bu arada, kişisel olarak size imzalı bir CD isterseniz lütfen web sitemizi ziyaret edin ve kendi kopyanızı oradan alın. Bunu yapınca otomatik olarak bir çekilişe katılmış olacaksınız, çekiliş 21 Eylül'de yapılacak ve kazanırsanız websitesinde var olan herşeyden alabileceksiniz, biletler, şovlara özel davetler, fotoğraflar. Fakat kazanmak için önce Underneath albümünü almalısınız. Love and Peace! Keep Rockin'!

Robin Beck, Yeni Albümünü Müteakip Delikasap'a Konuştu

Fotoğraf: 

Edwin van Hoof
Foto's & Zo / 3rd Eye Pro.motion
The NetherlandsYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: