SÖYLEŞİ

Meshiha'dan Dave Spencer, Teksas metal camiasını ve albüm çalışmalarını anlattı.

Büşra Bilgiç - 5 Temmuz 2014

Selam Dave, Nasılsın?
Çok iyi… Çalışmalar iyi, eğlenceli müzikler çalıyorum, seyahat ediyor ve arkadaşlarla görüşüyorum. Teksas'da yaşamayı seviyorum.

Meshiha'dan Dave Spencer, Teksas metal camiasını ve albüm çalışmalarını anlattı.

Öyleyse, metal müzik kariyerine ne zaman başladın?
96 yılından beri, yani lisedeyken metalin içerisinde bulundum... Orta okuldayken gitar çalmaya başladım, ama alternatif müzik içerisindeydim. Bazı arkadaşlar beni metale başlatmak için sıkıştırıyordu ve ben çok fazla istemiyordum. Hiç bir fikrim yoktu nasıl bu kadar hızlı çalabiliyorlar ve bir gitarla bu sesleri nasıl yapabiliyorlardı. İlk zamanlar metal camiasının içine dahil olma fikrine işte bu yüzden karşı çıkıyordum. Ama sonra metale aşık oldum. 1997 yılında ilk death metal grubumda çalmaya başladım; ismi With Immortality'dı.Sonra Insatanity'ye katıldım. Eski bir old school death metal grubu. Birkaç albüm ve turlar yaptık, ama sonra Nightfire ve Antikythera gruplarına basçı olarak katıldım. Sonra Teksas'a taşındım ve yeterince şanslıyım ki Meshiha'da çalıyorum.

Gördüğüm kadarıyla Meshiha sadece iki EP (kısa albüm) yayınladı. O halde bir LP (uzun albüm) yapmayı planlıyormusunuz?
Evet, birkaç tane yayınlamayı düşünüyoruz. Bir single var, adı Commence the Suffering ve Ep'nin adı ise Molesting The Decapitated -Zombie Edition, iki şarkılık bir konsept... Birinci şarkı Self Disembowelment, eski bir Devourment şarkısını yorumladık. Zamanında bizim davulcu Brad Fincher ve gitaristimiz Brian Wynn, Devourment'da çalmıştı. Bu yüzden bazı şarkıları Molesting The Decapitated albümünde çalmaya karar verdik. İkinci şarkı orijinal bir Meshiha şarkısı; adıysa Vomit Forth Blood. Son zamanlarda aynı versiyonun mini CD versiyonunu yayınladık… Ayrıca başka eski bir Devourment şarkısı olan Choking on Bile, yine pratik yapmak amaçlı çaldığımız bazı şarkı kayıtları da var. Bunlardan bazıları hala facebook sayfamızda ve BigCartel sitelerinde mevcut... Viral Load ve Sadistic Butchering gruplarında çalmış olan yeni gitaristimiz John Hull ile birlikte şimdiye kadar 3 şarkı yazdık. Eylülde Building Temples of Death Fest'den sonra kayıtları yapmayı planlıyoruz. Ama daha yeni, uzun birkaç şarkı yazmak ve eski birkaç Devourment parçasıyla uzun bir dolu albüm yayınlamak konusunda net bir karar alamadık.

Meshiha'dan Dave Spencer, Teksas metal camiasını ve albüm çalışmalarını anlattı.

Teksas'da yaşıyorsun. Orada metal camiası nasıl?
Fort Worth Teksas'ta yaşıyorum, Dallas yakınlarında. Müzik topluluğu ve metal camiası Teksas'ta iyi. Hatta çok iyi, büyük bir grupta yer alıyorsan ve çok fazla hayrana sahipsen tabi (gülüyor). Geçen ay Dallas'ta çaldık ve aynı gece metal müzik çalmayan 3 grup daha yer aldı… Amerika'da metalin hala etkin olmasından ve kitle kazanmasından insanlar neden şikayetçi anlayamıyorum. Uzun süre değişmeyen sesi, ben bir artı olarak görüyorum. Daha fazla dinleyici ve daha fazla etkinlikler anlamına gelir. Metal arenasının gelişimi diğer ülkelerde biraz daha ileride ve piyasa daha oturmuş gibi görünüyor.

Biliyorum, çok fazla beğendiğin grup var.Ama en favori olarak diyebileceğin grup veya gruplar hangileri?
Bu soru çok sık soruluyor ve kolaylıkla yanıtlaması çok zor… Çok fazla müzik çeşidi var ve metal müzik de öyle, sadece birkaç gruba indirmeye çalışıyorum ama zor… Ben büyük bir Devin Townsend fanıyım. Onun müzikleri gerçekten beni anlatıyor. Pekala favorim olarak söylemem gerekirse, Slayer favorim.

Tekrar EP'lerinize dönelim; şarkı sözlerini kim yazıyor?
Commence the Suffering ve Vomit Forth Blood şarkılarını bizim eski vokalistimiz Joseph Riojas yazdı. Eski Devourment şarkılarını ise muhtemelen Ruben Rosas yazıyordu. Bildiğim kadarıyla yeni, daha kayıta almadığımız şarkılarımızı ise yeni vokalistimiz Weston Wylie yazıyor. Muhteşem birkaç şarkı sözü yazdı.

Kapak tasarımlarında neler anlatılıyor ve kim tasarlıyor?
Commence the Suffering sanatçısını gerçekten bilemiyorum. Gruba katılmadan önce yapıldı. Ama Endenozya'da Stock Art sanatçısı Raowck Sepand yaptı. Molesting The Decapitated -Zombie ediction kapak çalışması eski bir Devourment albüm kapağının bir benzeri, sanat çalışmasında oturmuş bir adamın kafasının kesilmiş bir şekilde olması gerekiyordu. Brain ayrılmadan önce Molesting The Decapitated albümünün kayıtları ile ilgili konuştuk, kapak konsept çalışmasını biraz değiştirmek için ve kaydı olmayan albümün kapağını tişört olarak bastırdık. İşte bu da o tişörtümüz: 

Meshiha'dan Dave Spencer, Teksas metal camiasını ve albüm çalışmalarını anlattı.

Şarkı sözlerinizde sık sık nelerden bahsediyorsunuz?

Meshiha'dan Dave Spencer, Teksas metal camiasını ve albüm çalışmalarını anlattı.

Bizim yeni vokalistimiz olan Weston muhtemelen bu konuyu daha iyi açıklayabilirdi. Ama en yeni şarkı başlıklarımız, Bio Holocaust, Ritualistic Human Dissection ve Murderous. Biz grup olarak death metalin stili olan cinayet, acı, terör, aşırı eylemler, kan pıhtısı, ölüm ve kargaşa gibi uç nokta mevzulardan bahsediyoruz. Din ve siyaset gibi şeylerdense çok fazla söz etmiyoruz.

Son zamanlardaki konserleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Las Vegas Death Fest 666'da sahne aldık sadece… Orada çaldık ve inanılmazdı. Kalabalığın tepkisi deli gibiydi. Houston'da eylülde Building Temples of Death Fest adlı organizasyonda çalacağız. Ama şu an itibariyle herhangi bir gösteri rezervasyonu yok. Brad, Devourment'a geri döndü ve iki grupta çalmaya zamanı yok.

Brutal death metalin geleceğini nasıl görüyorsun?
Bunu söylemek zor. Tüm yeni nesil death metal, death core ve brutal death metal grupları yollarına hala güçlü bir şekilde devam ediyor. O halde sanırım daha da fazla olacak. Hayran kitlesi çok özel ve çok büyük müzisyenler bulunuyor. Nereye gitsen farklı hikaye var. Metal müzikte teknolojinin bazı oyunları da etken ancak bu durum, müziğin sadece bazı farklı yönlere akışı anlamına gelir; bu yüzden metal de her zaman yaşamakta, nefes almakta ve değişken olacaktır. Arada bir de bunu değiştirmek için radikal bir şey yaparak sahne alan yeni bir grup olsun.

Röportaj yapmayı kabul ettiğin için teşekkürler…
Ben de röportaj için teşekkür ederim ve desteklediğin için de!!!

Büşra Bilgiç

Not: Grubun resmi facebook sayfasıhttps://www.facebook.com/Meshihaofficial?fref=photo
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: