UZUNÇALAR

Angona - Tanzimat

Altuğ Kanbakan - 15 Haziran 2015

Angona - Tanzimat

Antalya'nın sıcak havası ve nispeten rahat düzeni hepinizin malumunuzdur. Bilmeyenlerniz varsa da öğrenmiş oldu sayemde, hadi yine iyisiniz. İşte bu rahat memleketin heavy metal kültürü zamanın ve ekonomik şartların zaruri neticesi ile kesintili dönemlere şahit olmakta. Doksanlı yılların Sebastian'ını veren Antalya'nın halen bir şekilde ayakta kalan, kendine daha fazla alan açmaya çalışan bir metal tafyası var, ne kadar iletişim ve toparlanma sorunu yaşasa da.

Bu tayfanın parçalarından biri de Angona grubunun üyeleri ve eşrafı diyebiliriz. pek de alışık olmadığımız bir tarz ile kendilerini ifade eden ve akıllarında şekillendirdikleri müziği somutlamaya çalışan Angona, kendi deyimleri ile Alaturka Senfonik Metal icra etmekteler. Pek çoğunuzun aklına gelen stereotipik alaturka sound'un popülerliği üzerinden bir şeyler "türetmeye" çalışmayan grubun kendine has bir sound yakalamaya hevesli olduğunu; ürettikleri her şarkı ve albümle kendilerini yeniden denemeye zorladıklarını söylemeliyim. Yani aklınıza ilk gelen "yahu bunlar da mı alaturka modasına takılmış, peh!" yorumu pek doğru değil, bilesiniz.

Yayınladıkları ilk EP'leri olan 2011 çıkışlı "Harmony of Differences" ile farklı bir tarzı aradıklarını görebilirsiniz. Özellikle Hands of Watch ile senfonik ama sert bir sound'un ilk karışımını görebilirsiniz. Tabi ardından gelen şarkılar ile yaratmaya hevesli oldukları "mükemmel karışım"ın dozlarını her seferinde farklı oranlarda tekrar denediklerini söylemeyi unutmayalım. İşte kendi icatları olan bu türün icracısı Angona'nın geçtiğimiz Mayıs ayında yayınladığı "Tanzimat" albümü tüm bu deneyimin bir parçası olarak görüyorum.

Angona - Tanzimat

Albümün açılış parçası olan Confrontation, bu yıl Nisan ayında katıldıkları Akdeniz Üniversitesi Rock Topluluğu Rock Festivali'nde dinlediğim ve beni tam havaya sokan, canlı performansıdan da etkilendiğim bir parça. Utku'nun solist olarak gerçekten iyi bir iş çıkardığını düşündüğüm parçanın senfonik altyapıları da gerçekten etkileyici. Senfonik bir şarkı olması için üzerine uymayan parçaların/sample'ların alelade yerleştirmesi yok bu şarkıda. Gitarların şarkının gerçek melodik havasını temsil etmesi ve senfonik öğelerin buna uygun dikilmiş olması. Gözümde bu şarkıyı albümün en iyi parçası yapmakta.

Albümün genel havası kendi icatları olan türün çizgisinde olsa da gitarların ve duraklamaların kullanımı bana daha çok metalcore şarkılarını hatırlattı diyebilirim. Core alt-türünün bir uzmanı sayılmasam da şarkıların verdiği hava bu oldu.

Önceki albümleri olan A.T.A. daha çok Türkçe popüler alaturka şarkıların bir tür cover albümüydü. Bu arada A.T.A.'nın açılımını kendilerine sordum, gülerek "Evet, bunu herkes soruyor, Angona Türkçe Albüm'ün kısaltması" dediler. Tanzimat albümleri ile buradan bir parça taşıyorlar diyebilirim. Eşkıya Dünya'ya Hükümdar Olmaz parçasını cover'layarak albüme çeşitlilik kazandırmışlar dyebiliriz.

Albümün bir diğer parçası olan Proud of Love, tam da yukarıda bahsettiğim karışımın mükemmel örneği olarak kendine playlist'imde yer bulmuş durumda. Aynı Confrontation gibi sert sound'una özenle yerleştirilmiş senfonik öğeler barındırmakta Proud of Love da. Özellikle solonun core alt-türlerinde kullanılan, başka bir deyişle alamet-i farikası olan "breakdown" kulanımı gerçekten çok etkileyici.

Albümün son parçası olan Unfair, daha hızlı bir tempo ile başlıyor. Solist Utku'nun alaturka soslu clean vokallerinin en incelikli olduğu parça da bu sanırım. Brutal ve clean vokallerin yarattığı tezatlığı çok iyi kullandıklarını da eklemeliyim.

Son olarak Albüm her ne kadar bir deney olsa da, gerçekten diğer albümlerine nazaran büyük bir atlama olduğunu düşünüyorum. Maddi ve manevi olarak imkanların kısıtlılığını göz önünde bulundursam da albümün prodüksiyonu kesinlikle daha iyi olabilirdi. En azından bu bestelerin daha iyi bir prodüksiyon ile parlayacağını ve yaratmak istedikleri sound'a büyük bir katkıları olacağını düşünüyorum. Ezcümle başladıkları yolculukta büyük bir yol alan Antalya'nın medar-ı iftiharı Angona'nın bu albümü çok da iyi olmayan prodüksiyonuna karşın mutlaka dinlenmeli diye düşünüyorum.

Son olarak bu albümü siteleri olan angona.org üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: