UZUNÇALAR

Athor - Tales From Anatolia

Atlantisten Gelen Adam - 1 Aralık 2014

Athor, albüm isminin yaptığı çağrışımdan da anlaşılabileceği üzerine "Anadolulu" bir grup. Elimizdeki çalışma, 2014 yılında yayınladıkları ve İzmit'te kaydedilen "Tales From Anatolia" adlı bir kısa albüm, yani EP (LP ise bildiğiniz gibi longplay anlamında kullanılır yani uzunçalar. alışılagelen ortalama sekiz şarkılık albüm anlayışları uzunçalar olarak adlandırılagelmiştir). Thy Pale Forest, My Rain, Northern Castle ve Crystal Gate adlarında dört melodik-metal bestesinin yeraldığı EP, folk-metal, power, yer yer black metal ve klasik heavy metal etkileşimleri ile bezeli, birbirinden sağlam ancak prodüksiyon açısından yer yer sorunlar yaşayan bir konsept içeriyor. Bu noktada belki grubun İstanbul piyasasından görece uzak olması vesilesiyle bu eksikliği gözardı etmemiz gerekebilir; kaldı ki "albüm prodüksiyonu bağlamında sorun yaşamayan yerli grup, yerli grup kategorisinde değerlendirilmemelidir bile" şeklinde kötü bir espri bile yapılabilir diyerek bu sorunu es geçelim.

Athor  - Tales From Anatolia

King Diamondvari bir kilise çanı efekti ve bana az çok Stratovarius'un Destiny'sini çağrıştıran bir intro ile açılışı yapan Thy Pale Forest adlı parçayla daha albümün kapısında grubun power metal'den death metale geniş spektrumlu bir müzikal anlayışı sahiplendiğini anlayacaksınız. My Rain, Northern Castle gibi parçalarda gözlemlenebilecek yoğun klavye kullanımının ön planda olması grubun melodik ezgilerini olumlu beslerken -Northern Castle ve kapanış parçası Crystal Gate'de çok göze sokulan bir tuşlu çalgılar hakimiyeti tartışmaya açık ki synthesizer kullanımının bırakınız metali pop müzikte bile seksenli yıllardan bu yana gelen kullanım şekli hep tartışılagelen bir husus olmuştur. Ben, bu tartışmada "klavyeseverler" grubunda olmakla birlikte safkan heavy'cilerin Iron Maiden'ın Seventh son of a seventh son albümünde dahi klavye kullanımına dair yoğun patırtı çıkarttıklarını hatırlatarak bu konuyu da barışçıl bir biçimde geçiştirelim. Zaten grubun gerek female vokallerle müziği beslemesi gerekse de bol kepçe klavye kullanımından kaçınmaması "safkan" anlayıştan çok "hibrit" bir metalik anlayışa daha yakın olduklarının ispatı, ama biz gene de muhafazakar dinleyiciye uyarılarımızı yapalım. Tabi eski okul dinleyiciyi de ürkütme amacım hiç yok; zira Athor'da, ana vokallerde Katatonia'dan Sabaton'a, müzikal kurguda ise klasik death metalden black'e yayılan farklı elementler grubun müziğinin DNA'sını oluşturmakta. Kuru kuru death-black yok ama, melodik, hissiyatlı ve görkemli bir müzik daha çok klasik ama doom altyapılı heavy-metal'e göz kırpıyor.

Grubun vokallerini Altan Seçmen üstlenirken, klavye, gitarlar, bilgisayar editleri -programming mülkiyeti Erkan Yeşilbaş'a ait. Cem Pakkan bas gitarı omuzlarken Atakan Öztürk hem davullardan hem de vokallerden sorumlu. Kadın vokaller ise Pale Forest'ta Berna Biber, Crystal Gate'te Damla Kayıhan olarak karşımıza çıkıyor.

Grubun resmi sitesi: www.athorband.com
Sosyal medya: www.facebook.com/athorbandYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: