UZUNÇALAR

"Axl mı, Slash mi?"

Mahmut Saral - 5 Ağustos 2014

Slash'li dünya yanıyor, yanıyor: World on Fire

MSN Messenger'ı ilk çıktığı gibi kullananlardan değilim. Kullanmaya başladığımda da ilk başlarda iş arkadaşlarımla iletişim için tercih ediyordum. Sonra bir baktım, önümde bir sürü MSN adresi duruyor. Üyesi olduğum bir Guns N' Roses forumunda, grup hakkında konuşmak isteyen müzikseverlerin MSN adresleri de vardı. Ben de kızlı erkekli demeden birkaç tanesini eklemiş ve MSN kullanma amacımı ilk kez ciddi bir biçimde değiştirmiştim. Hem etrafımda GN'R konuşacak pek kimse yoktu, ben ne yapayım!

Neyse, eklediklerim arasından bir kız bana pat diye şunu sormuştu: "Axl mı, Slash mi?"

Slash'li dünya yanıyor, yanıyor: World on Fire

Ben daha ne olduğunu anlamadan bu sevgili kızımızın kafasında kurduğu savaş alanına düşmüşüm meğerse. Bir cephede Axl, diğerinde de Slash vardı ve mutlaka bir seçim yapmalıydım, ona göre. "İkisini de seviyorum" demem ile "Olmaz ya öyle şey, bence Axl çok daha iyi" demesi bir olmuştu. Demek ki yıllardır süren tartışmalar hala devam ediyordu (ki bu olayın üzerinden galiba 5 sene geçti bile). Sonrası mı... Daha aklı başında insanlarla konuşmam gerektiğini düşündüm...

Neyse efendim, bu tip tartışmalar, Guns N' Roses'ın tekrar bir araya gelip gelmeyeceği, Axl ile Slash arasındaki iyi kötü ilişkiler hakkında konuşmalar hala var. Bazılarımız bu tip konulara çok fazla takılıyor belki, ama müzisyenler öyle değil. Zira bu konuların konuşulduğu yaklaşık 15 yıl boyunca Axl ve Slash boş durmadı. Sürekli yeni şeylerle karşımıza çıktılar. Tamam, Slash biraz daha aktif davranıyor diyebiliriz. Bluesdan tutun pop müziğe, All Stars havasında geçen 2010 tarihli albümünden Myles Kennedy ve The Conspirators ile hazırladığı Apocalyptic Love albümüne kadar sürekli üretti ve üretiyor da. Şimdi de önümüzde World on Fire var. 2010 ve 2012 tarihli albümlerinin ardından Slash, yine arayı fazla açmayacak ve 15 Eylül itibarıyla World on Fire'ı, yani yeni solo albümünü bizlere sunacak.

Albümün aynı isimli ilk single'ı World on Fire, bir süredir internette dinlenebiliyor ve bir de şarkının sözleriyle bezeli resmi videosu yayınlandı. Ama ne video! Videoda şarkının sözleriyle uyumlu sahneler dikkat çekiyor, ki bu sahnelerde Aiden Ashley isminin de payı büyük. Kendisi bir porno yıldızı ve Slash de şarkının seksle alakalı olduğunu bildiriyor zaten. Henüz izlemeyen varsa, onları YouTube'a davet ediyorum:

 Slash, yüksek tempolu, eğlenceli ve agresif bir şarkı olduğu için öncelikle bu şarkıyı single olarak yayınlamaya karar verdiklerini söylüyor. Sonrasında başka bir single olarak da Bent to Fly yayınlandı ve albüm şu an ön siparişte. Biz de gelelim ona...

Nedir bu World on Fire, neden World on Fire?
Geçmişe de baksak, günümüze de baksak, dünyada her zaman bir ateş var. Sanırım hiçbir zaman tüm insanlık aynı anda mutlu olmadı ve bundan sonra da olması çok zor. Birimizin yaktığı ateş, ışığıyla belki bir yol belirliyor, ama bu ateş başkasına zarar verebiliyor. Belki umursuyor ya da umursamıyoruz. Hayat devam ediyor bir şekilde ve bunda en önemli unsurlardan biri de seks! Albümün ilk single'ı World on Fire, özellikle seksle alakalı bir şarkı ve Slash, bir bütün olarak albüme de çok yakışacağını düşündüğü için bu ismi aynı zamanda albüm ismi olarak belirledi: "Bunun albüm için harika bir isim olacağını düşündüm. Çünkü birçok şeye göre daha fazla metafor barındırıyor. Bu biraz da olaya nasıl bakmak istediğinizle alakalı."

Gülünce iskeleti görünen sarı smiley
Albümün kapak resmi, ünlü tasarımcı Ron English imzası taşıyor. English, daha önce sınırlı sayıda üretilen Slash büstünü ve Slash'in 2010 yılında çıkardığı albümün kapak tasarımını da hazırlamıştı. Yeni albüm kapağında özellikle sarı renkte bir smiley dikkat çekiyor. Kafasında Slash'in tophat şapkası olan bu smiley, gülüyor ve gülüşünde içindeki iskeleti de gözler önüne seriyor. Ve tabii ki kapakta birçok farklı unsur da var. Belki de saatlerce üzerine konuşulabilecek kadar detaylı görünüyor. Bu arada, o iskeletli sarı smiley, Ron English'in daha evvel de sıklıkla kullandığı bir tasarım.
Ron English, günümüzün en üretken ve tanınan sanatçılarından bir tanesi olarak gösteriliyor. Tasarımları, sokak çizimleri ve ikon olmuş karakterlere kattığı kendi bakış açısıyla ortaya çıkardığı yeni versiyon çalışmalar, English'i "özel" diyebileceğimiz insanlardan yapıyor.

Nedir bu albümün farkı?
World on Fire albümünün yazım süreci, Slash ve ekibinin Apocalyptic Love turnesi sırasında başladı. 1 yıl boyunca yollarda, soyunma odalarında, otel odalarında birçok şey yazdılar ve sonunda bunları bir araya getirerek "Ortaya neler çıkarabiliriz?" düşüncesiyle stüdyoya kapandılar. Son Alter Bridge albümünün de yapımcılığını üstlenen Mike Baskette önderliğinde çalışan ekip, çok kısa bir sürede yeni albümü tamamlamayı başardı. Dolayısıyla World on Fire'ın Apocalyptic Love'dan en önemli farklarından bir tanesi, bu kez yapım sürecinin çok kolay ve kısa sürmesi.
Slash, sürecin erken tamamlanmasını, artık birbirlerini çok iyi tanımalarına ve grubun sinerjisine bağlıyor. 2010 yılında çıkan solo albümünden bu yana Myles Kennedy ve The Conspirators grubuyla beraber olan gitarist, bu uyumlu birlikteliği Apocalyptic Love albümüyle taçlandırmıştı. Şimdi de artık iyice birbirlerine alışan ve birbirini tanıyan bu adamlar, en olgun meyveyi de World on Fire olarak sunmak üzereler.
Albümün öncekilerden bir diğer farkı da, bu kez tüm gitarları tek başına Slash'in çalmış olması. Ritmler, solo gitarlar, akustik ve daha aklınıza ne gelirse. Gitarist, bu albümde Ernie Ball teller, Seymour Duncan manyetikler ve tabii ki Gibson gitarlar kullandı. Ritmler için daha çok Gibson Melody Makers ve Les Paul Junior'lara (Bunlardan bir tanesini eski gitar teknisyeni Adam Day hediye etmiş ona.) başvurdu. Gibson GoldTop gibi bir klasik ise, şarkıların en can alıcı noktalarına temas etti.
Bu konularda Slash, yapımcı Mike'tan da işe yarar öneriler almış. Slash'in belirttiğine göre Mike, gitar tonlarından çok iyi anlıyor ve duruma göre doğru öneriler verebiliyor. Hepsi bu da değil. Aynı önerileri bass ve davullar için de geçerli. "Bugünlerde gitarlardan böyle anlayan pek insan yok" diyor Slash onun için ve albüme yapımcı olarak kabul etmelerindeki en önemli unsurlardan biri de bu.
Myles Kennedy de Mike için "Çok yetenekli ve dinleyicilerin ne duymak istediğini bilip ona göre hareket ediyor" yorumunu yapıyor.

Albüm için ne dediler?
Slash, yeni albümle ilgili İngiliz Kerrang! dergisine kısaca şöyle dedi: "Söyleyebileceğim şey, harika bir albüm ortaya çıkardığımız. Fazla detay vermek istemiyorum, ama sert ve epik bir iş çıktı ortaya. Grupla olan sinerjimiz harika ve yaptığımız işle gurur duyuyorum."
Bass gitarist Todd Kerns ise: "Şarkılarımız çok sert ve tehlikeli. İçimizdeki canavarı dışarı çıkarıp göstermek için sabırsızlanıyoruz. Uzun süredir Slash'ten görmediğiniz sertlikte bir albüm."
Solist Myles Kennedy: "Slash yine harika bir iş çıkardı. Bu kez albüm öncekine göre daha tempolu, fazlasıyla rock."

Albümde yer alan şarkılar:
'World on Fire'
'Shadow Life'
'Automatic Overdrive'
'Wicked Stone'
'30 Years to Life'
'Bent to Fly'
'Stone Blind'
'Too Far Gone'
'Beneath the Savage Sun'
'Withered Delilah'
'Battleground'
'Dirty Girl'
'Iris of the Storm'
'Avalon'
'The Dissident'
'Safari Inn'
'The Unholy'
Tekrar edelim, yeni albüm World on Fire, 15 Eylül'den itibaren satışta olacak. Şu an çeşitli dijital platformlarda ön siparişleri de bulunuyor. Slash, bu albümün çıkmasının ardından yeni bir konser turnesine başlayacak ve muhtemelen en geç 2015'te bir kez daha ülkemizde olacak.

Mahmut Saral
 

***

-----------------------------------------------

Kapağında Slash'in de yeraldığı Delikasap 13. Yıl Özel Koleksiyon Baskısı çıktı, aldınız mı? Türkiye'nin en eski ve yegane rock 'n' roll hayat tarzı mecmuası Delikasap'ın mecmua-kitabı, tamamı renkli ve kaliteli kağıda basılmış ilk rock ansiklopedisi hüviyetinde...

Delikasap Külliyatını hemen edinmek için tıkla: http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=74640Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: