UZUNÇALAR

Boris & Ian Astbury BXI 2010

Mert Yıldız - 16 Ağustos 2010

Dünyanın benzeri olmayan Gothic/Post-Punk/Glam/Psychedelic/Folk Hard Rock dörtlüsü The Cult Eylül ayında 2007 yılındaki "Born Into This" albümlerini takip edecek 4 parçalık yeni "kapsül"lerini yayınlamaya hazırlanadursun, grubun arızalı, CEREYANLI ve karizma abidesi solisti Ian Astbury aradaki süreyi farklı bir proje ile dolduruyor.

Kariyeri boyunca sürekli fikir ve imaj değiştiren, hiçbir şeyden tatmin olmayan, sürekli yeni arayışlar içine girip zaman zaman kendini kepaze eden, zaman zaman da şaheserler ortaya çıkaran Astbury abimizin yeni merakı Sunn 0))), Goatsnake ve Boris gibi drone/sludge/avant-garde Rock/Metal gruplarıymış meğer de bizim haberimiz yokmuş. Bu merakın meyvesi de Japon Sludge devi Boris ile ortaya çıkardığı bu dört parçalık EP.

"BXI" (Boris çırpı Madrabaz) tarz olarak tipik son dönem Boris eğilimleri üzerine gidiyor, yani koyu ve yoğun distortion tonları, 70'ler fuzz çıkışları ve psychedelic bir atmosfer. Bu müziğin kalbi kesinlikle Melvins'in "Bullhead"i, Smashing Pumpkins'in "Siamese Dream"i ve Sabbath'ın "Master Of Reality"si arasında bir yerlerde. 3 Boris elemanının ürettiği buğulu tınılar üzerinde de Ian Astbury'nin yürekten, Jim Morrison tarzı ağıtsı vokalleri mevcut ve tek kelimeyle MUH-TE-ŞEM! Özellikle de buradaki müziğin doğaçlamaya yakın durduğu anlarda The Doors ile çalıştığı dönemine yaklaşıyor Astbury ve The Cult'da bulamadığı serbestlik ile sınırlarını zorluyor.

EP'deki 3 parçada Astbury vokal yapıyor. Bunlardan 'Teeth And Claws' Pelican'ın "Australasia" dönemini hatırlatırken, 'We Are The Witches' daha bir stoner tınlayan, hareketli bir parça. Asıl bomba ise kapanıştaki "Magickal Child" isimli enfes ballad. Gerçekten göz yaşartıcı ve harika. EP'de bir de bu 3 parçaya ek olarak Boris'in The Cult'ın 'Rain' parçasına yaptığı cover mevcut. Gitarist Wata'nın vokal yaptığı bu parça her ne kadar hoş olmuşsa da diğer 3 parçanın yanında çok alakasız ve biraz da gereksiz duruyor.

Neticede "BXI" gerçekten şahane bir 4 parçalık mini albüm olmuş. Muhakkak bu üst seviye Rock ziyafetinin tadına bakın. Ayrıca yeni The Cult "kapsül"üne de hazır olun, nete verdikleri ilk parça 'Everyman And Woman Is A Star' tam anlamıyla 'The Witch' stili bir hit!

9/10Boris & Ian Astbury BXI 2010
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: