UZUNÇALAR

DANZIG - DETH RED SABAOTH / 2010

Mert Yıldız - 5 Ağustos 2010

DANZIG - DETH RED SABAOTH / 2010

Bir müzisyen genelde kariyeri boyunca tek bir efsane gruba temel atabilir, aynı başarıyı o grubun ardından kurduğu diğer bir grup ile sürdürmesi çok da nasip olmaz. Perry Farrell'ın Jane's Addiction sonrası Porno For Pyros'u, RATM elemanları ile Chris Cornell'ın Audioslave'i ve bilimum "süper grup" buna güzel örneklerdir. Bunun dışına taşan tipler de mevcuttur tabii, misal Deep Purple'ın ardından başarısını Rainbow ile sürdüren Blackmore gibi. Veya Ian Curtis'in ölümünün ardından Joy Division'ı geride bırakıp başarısını katlayan New Order gibi.

Ancak bunlar bile eski gruplarının müzikal çizgileri üzerinden ilerleyerek bir yerlere varan projelerdir. Glenn Danzig isimli kısa boylu, sinirli ve kaslı şerefsiz ise bu enteresan müzisyenler içinde en enteresanıdır. Niye mi? Ulan sen ki Misfits gibi bir dev grubun asıl adamı olarak KORKULU PUNK ROK türüne yol aç, sırf onu yaparak bile efsane statüsüne otur, ama o yetmesin, onun arkasından tamamen alakasız bir türde, KORKULU ELVİS SOSLU BLACK SABBATH TARZI DOOM ROCK türündeki Danzig'i kur, yine bir o kadar başarılı ol! Akıl alır şey değil ama herifçioğlu yaptı arkadaş...

Klasik çiğ Rick Rubin prodüksiyonlarının bana göre en güzel gittiği iki grup vardır. Biri Beastie Boys, diğeri de işte bu Danzig. Aşırı basit ve çiğ Rock N Roll sound'u bence içerdiği besteler kadar ilk 4 Danzig albümünün "klasik" statüsüne oturmasının önemli bir diğer sebebidir. Yoksa 'Mother', 'Dirty Black Summer', 'Am I Demon', 'Snakes Of Christ', 'Anything' gibi parçalardaki Punk basitliğinde marşvari Heavy Metal riffleri nasıl daha ilk dinlemede bu kadar net kazınabilirdi ki kafamıza?

Tabii grubun o ilk 4 albümde bu denli başarılı olmasının ve sağlam bir kitle oturtmasının bir diğer sebebi de Eerie Von, John Christ ve Chuck Biscuits gibi fantastik isimli, inanılmaz karizmalı ve en önemlisi harika müzisyenliğe sahip 3 adamın vokalde Glenn Danzig'e eşlik ettiği manyak bir kadronun o albümler boyunca korunmasıydı.

Ama sonra 5. albüm geldi...

"Blackacidevil" gibi KUNTASTİK bir isme sahip olan albümün ilk klibi 'Sacrifice'ı izlediğimde şahsen şaşkınlık geçirmiştim. Koskoca Glenn Danzig olmuştu size bir Trent Reznor çakması! Eski elemanların da hepsi atılmış, yerlerine o dönem MODA olan KISA SAÇLI LATİN adamlar alınmıştı. Albüm de alışılageldik Danzig Sound'u ile alakasız endüstriyel bir sound'daydı, ancak ortadaki ürün MULTI-DIRAV idi maalesef.

O albümün şokunu Danzig şu güne dek halen atabilmiş değil. Ardından gelen "Satan's Child" (İtoğluit), "I Luciferi" (A be yezid) ve "Circle Of Snakes" (Kurnazlar Sofrası) albümleri yeniden ödün vermemeye çalışarak eskiye meyleden vasat albümler oldu. Danzig de git gide kaybetti sesini, yoruldu, sıkıldı. Kendi grubu Prong dışında hiçbir insan evladına hayrı olmayan Tommy Victor'ın gitaristliği de olaya ekstra bayıklık kattı tabii.

Ve geldik yeni albüm "Deth Red Sabaoth"a. Bu albüm öncesi verilen 5 senelik ara bence Danzig'e yaramış. O arada filmiydi, çizgi romanıydı uğraşarak kafasını rahatlatmış. Ve geri dönüp Danzig'i Danzig yapan şeyler neymiş bence ona bir bakmış. Bu albüm Rick Rubin prodüktörlüğünden geçmiş son Danzig albümü olan "IV"den beri en çiğ sound'lu Danzig albümü. Modern etkiler atılmış ve sound olabildiğince Danzig'in köklerini oluşturan Blues etkilerine çekilmiş.

Tek tek parça saymaya gerek duymuyorum ancak albümün genel anlamda ilk 4 albümden sonra üretilmiş en düzgün Danzig albümü olduğunu rahatça söyleyebilirim. Ayrıca eski Type O Negative davulcusu Johnny Kelly'nin de Chuck Biscuits stili performansı çok olumlu bir katkı sağlıyor.

Neticede Glenn Danzig baba yaşını başını aldı, dünyaya ispatlayacağı ya da katacağı çok şey de kalmadı. Ancak "Deth Red Sabaoth", her ne kadar mükemmel bir albüm olmasa da özlenen Danzig sound'una bizi mümkün olduğunca yaklaştıran başarılı bir çalışma. Eski günlerin görkemine tam olarak dönmek içinse tabii ki eski kadronun toplanması şart. Bu nedenle umut beslemeye devam...

 


7,5/10 - MERT YILDIZYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: