UZUNÇALAR

GRAND MAGUS - HAMMER OF THE NORTH

Mert Yıldız - 22 Haziran 2010

GRAND MAGUS - HAMMER OF THE NORTH

2008 senesine "Iron Will" gibi şaheser bir albüm ile damgasını vuran Grand Magus heyecan ile beklenen yeni albümü ile sonunda karşımızda. High On Fire kritiğinde bahsettiğime çok benzer bir durum söz konusu aslında burada da. Stoner Doom türüne yakın albümlerle piyasaya atılan ve sonradan tarzını geleneksel Heavy Metal'e kaydıran bir üçlü var bu da. "Iron Will" Avrupa çıkışlı Heavy Metal sound'unu ve duruşunu geleneksel Doom Metal tınıları ile birleştiren, tadından dinlenmeyecek kadar güzel bir albümdü. Grup o kadar büyük övgüler aldı ki sürpriz bir biçimde Roadrunner firmasına attı kapağı. Ancak "Hmmer Of The North", 2008'de frontman'leri JB'nin belirttiği gibi "daha saf heavy metal" bir albüme imza atarak kendilerinden ödün vermeye zerre niyetleri olmadığını gösteriyor.

Yukarıda High On Fire benzetmesi yaptım. Benzer bir gelişim süreci, benzer kökenler… Adeta biri diğerinin karşı kıtadaki versiyonu gibi. Ancak "Hammer Of The North"daki Grand Magus'un High On Fire'dan önemli bir farkı var, o da Grand Magus'un cidden köklerinden tamamen sıyrılarak sade bir Heavy Metal icra etmeye başlaması. Yani High On Fire'da tonlarda ve müzisyenlikte hala görülebilen müzikal kökler Grand Magus'ta tamamen kayıp durumda. Bu grubu ilk kez bu albümle dinleyecek birisi kesinlikle zamanında "Monument" gibi şaheser bir Stoner Doom albümüne imza atmış olabileceklerini düşünemez. Ancak diğer yandan "Iron Will"in ardından gayet mantığa yatkın bir takipçi "Hammer Of The North" zira bu albümdeki çoğu parça "Iron Will"in 'Like The Oar Strikes The Water', 'Shadow Knows' ya da 'Iron Will' parçalarının çizgisi üzerinde ilerliyor.

"Iron Will"i hiç bilmeyenler için olayı özetlemek gerekirse, grup kuzey ormanlarının atmosferini taşıyan, sert, saldırgan, barbar ve melodik bir Heavy Metal icra ediyor. Her şeyin üzerinde de JB'nin Michael Schenker okulundan gelen soloları ve mükemmel vokalleri var. Albümde "Iron Will"deki ağır doom bölümlerinin yerini bol çift kroslu, tempolu Avrupa Metali bölümlerinin doldurmuş olduğunu görüyoruz ki bu da daha en baştan benim bu albüm yerine "Iron Will"e yakın durmamı sağlıyor. Albümün bir diğer problemi belirgin bir "hit" parça eksikliği, ancak buna rağmen 'At Midnight They'll Get Wise', epik 'The Lord Of Lies' ve bir önceki albümün isim parçasını andıran marş niteliğindeki 'Hammer Of The North' çok güçlü parçalar.

Bence Roadrunner gibi bir firmadaki ilk albümleri olduğu düşünülecek olursa, iyice geleneksel Avrupa Metaline kayan yapısı ile "Hammer Of The North" ticari anlamda büyük başarı vaat eden bir albüm olmaktan epey uzak. Bu da Grand Magus'un yapacağı patlamayı erteleyecektir. Ancak anladığım kadarı ile grubun da kapalı Heavy Metal kitlesi dışına hitap etme gibi bir derdi yok. Neticede "Iron Will"in gerisinde kalsa da kimlikli ve başarılı bir Heavy Metal albümü "Hammer Of The North".

7,5/10Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: