UZUNÇALAR

HAIL OF BULLETS - ON DIVINE WINDS (2010)

Mert Yıldız - 25 Kasım 2010


Zamanında Hollanda çıkışlı bu Death Metal grubuyla röportaj yaptığımda, röportajın girişinde bu herifler için "Hollanda'nın 'Unutulmayan'ları" gibisinden bir benzetme yapmıştım. Burada kastettiğim "Unutulmayanlar", Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Eşref Kolçak gibi "eski" Yeşilçam'ın ağır top aktörlerinin bir takım halinde başlarından geçen maceraları anlatan 80'ler Türk aksiyon filmi. O filmde bu şanlı dönemleri geride kalmış aktörlerin geri dönüşüne tanıklık ederiz. Hail Of Bullets'ı bu filme benzetmemi sağlayan şey, bu grubun Hollanda Death Metal'inin eski "emekçilerinden" kurulu olması: Vokalde Pestilence/Asphyx/Bolt Thrower vs... eskisi Martin Van Drunen, davulda Gorefest eskisi Ed Warby, gitarlarda Thanatos eskileri Paul Baayens ve Stephan Gebedi, basta yine Thanatos ve Judgement Day eskisi Theo Van Eekelen.
 
Grup bundan 2 sene önce "Of Frost And War" isimli harika bir debut albüm yayınlayarak bizi mest ettiğinden beri bu albümün çıkışını büyük bir merakla bekleyenlerden oldum. Eski tayfanın özlem duyduğu basit, kafa kırıcı, akılda kalıcı, Gorefest, Asphyx, Pestilence, Bolt Thrower vs... tarzı kök Death Metal üretiyordu bu grup, vokallerde türün gördüğü en üstün solistlerden Martin Van Drunen vardı ve 2. Dünya Savaşındaki Stalingrad kuşatmasını konu edinen bir konseptle geliyorlardı. Grup her parçada söz konusu savaşın insani vahşetini birebir yaşatıyor, soğuk ve ağır riffleriyle zihnimize ardı ardına saldırıyordu.
 
2 sene geçti ve işte yeni Hail Of Bullets albümü karşımızda. Bu kez grup yine 2. Dünya Savaşındaki Amerika ve Japonya arasındaki Pasifik Savaşını konu edinmiş, hani şu Japonların Pearl Harbor saldırısına uzanan savaş. Ve inanması güç ama mükemmele yakın bir seviyede seyreden ilk albümü aşmayı başarmışlar!
Müzikal anlamda önceki albümün bir devamı var karşımızda. Basit, akılda kalıcı, karanlık gitar riffleri, hüzünlü, cenaze marşı gibi melodik bölümler ve asla çok yükselmeyen bir tempo. Ve tabii ki, Van Drunen'in deli vokalleri! 
 
Burada karşımıza çıkan artılardan en önemlisi, albümün bir bütün olarak "Of Frost And War"a nazaran daha dinamik bir biçimde işlemesi. "Of Frost And War"da parçaların sıralanması biraz sorunluydu ve lirikler sonradan yazılıp da konu sırasına göre mecburen yerleştirilmiş gibi duruyordu. Bu albümde ise müzikal devamlılık da çok akıllıca hesap edilmiş. Bir diğer artı da albümde diğerlerinden birkaç adım öne çıkan "hit" parçalara yer verilmiş olması. Açılıştaki 'Operation Z', 'On Choral Shores' ve 'Kamikaze' ilk dinlemede insanı vuran, akılda kalıcı parçalar.
 
Neticede karşımızda harika bir Death Metal albümü durmakta. Eğer saniyede 33 nota basılan RANBO Death Metal'i yerine old school, "şiirsel" (!) Death Metal seviyorsanız bu albümü kaçırmayın zira bu albüm potansiyel bir klasik.
 
9/10
 
MERT YILDIZ

HAIL OF BULLETS - ON DIVINE WINDS 2010Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: