UZUNÇALAR

Killing Joke - Hosannas From The Basements Of Hell

Mert Yıldız - 31 Ağustos 2006

Killing Joke 2004 tarihli 3. geriye dönüş albümüyle (grup şu ana dek 3 kez dağıldı çünkü) gözlerimizi yuvalarından fırlatmıştı. Biraz kolay dinlenirdi falan filan ama taş gibi albümdü allah için. Manyakların manyağı Jaz Coleman "Gems Of Power" isimli muhabbet CD'sini yayınlamasıyla da belli ettiği üzere bu kez daha sakat bişeyler yaptıracaktı grubuna!

Bir önceki albüm bir nevi "nerde kalmıştık muğa goduklarım?" albümüydü. "Hosannas From The Basements Of Hell" için ise "Extremities..."den beri yaptıkları en sakat albüm demem çok yanlış olmaz sanırım. Albüm sert, vahşi, hasta ruhlu, kirli ve deşici olmuş. Albüm bir bütün olarak tek bir parça gibi; şarkıların büyük kısmı epey monoton ve yorucu, süreleri de epey uzun, yani kolay kolay tek tek parça seçmeniz pek mümkün olmuyor, baştan sona kulağınızı jiletleyerek geçip gidiyor albüm. Amma velakin baya da eklektik bi albüm olmuş "Hosannas...".
Albümün single'ı ve isim parçası ile albüm yayınlanmadan önce grubun sitesine koyduğu "Implosion" (bilhassa da bu ikincisi) hızlı ve kafa göz yaran parçalarken, "Majestic" ve "Gratitude" yoğun sample kullanımıyla dikkat çeken atmosferik, dreamy parçalar. Diğer yandan "Walking With Gods" ve "Lightbringer" grubun ilk 2 albümünden fırlamış gibi duruyor resmen (hoş anektod: bu iki parça toplam 18 dakika sürüyor ve albümü kaldıramayacak dinleyiciler de sanırım bu iki parçada birer birer dökülecek ve albümün sonuna yetişemeyecekler - ben ise tabi ki hastası oldum, sado mazoşist eğilimlerim saolsun).
Jaz baba pek clean vokal kullanmamış, paso çığırıp duruyor. Geordie abimiz yine akıl almaz, hasta ruhlu riffler bulup bunları tekrar tekrar kafamıza kakmayı görev bilmiş, seçtiği tonlar da mütemadiyen "sulu" ve yıpratıcı, klasik Geordie olayı yani. Dave babanın yerine davulları devralan eleman da iyi bi çocuk, hiçbi terbiyesizlik yapmamış, Dave abinin yokluğunu hiç hissettirmiyor, hoş burada bahsettiğimiz grup Killing Joke... Ne davulu mk?
Ben bi tek prodüksiyonu çok tutmadım. Tamam yani Jaz baba Prag'da kondüktörlük falan yapıyo o yüzden ayak alışkanlığıdır deyip orada kaydetmişler albümü ama ne bileyim, çok da güçlü gelmedi bana... Yani yok, kirli ve kuru sound albümün havasını kuvvetlendiriyor ama ne bileyim işte, en azından miksajda gitarlar diğer hububatlardan biraz daha ayrı tutulabilir, daha keskin tonlar verilebilirdi.... Lan ne saçmalıyorum ben yine. Siz bakmayın bana, prodüksiyon da iyi anasını satiym.
Ha bi de abiler albümün isim parçasına klip çekmişler. Jaz babanın mefisto makyajı bomba, tripleri efsane. Klip sanırım Prag'da çekilmiş, bi önceki albümün modern görünümlü şık kliplerinin ardından süper bir değişim olmuş bu. Hastası oldum. Parça da sert verse-tatlı nakarat taktiğine sahip olup tüm Killing Joke numaralarını barındırdığı için iyi seçim gibi ama keşke "Implosion"ı seçselermiş single olarak da millet dumur olsaymış.
Neyse birader. Sevenleri ayırmamak lazım, Killing Joke da bizi düşünmüş bööle albüm yapmış, helal olsun, Celtic Frost'un ardından Killing Joke da gözümüzü kara çıkarmadı, hoş iki albümü de çıkmadan indirdik, artık ön siparişle gönüllerini alıcaz babaların. Şiddetle tavsiye edilir mk.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: