UZUNÇALAR

Vortex of Clutter - Eclipse of Reason Beyond Time

Altuğ Kanbakan - 19 Kasım 2014

Uzun zamandır merakla beklediğim bir albüm olan Eclipse of Reason Beyond Time'a nihayet kavuştum! Vortex of Clutter'ı şarkılarındaki vurucu riffler ve bir o kadar da sert lirikleri ile tanımış olmamdan dolayı beklentim oldukça yüksekti diyebilirim. Hele bir death metal hastası olunca, acaba bu kez nasıl bir albümle karşılaşacağım sorusuyla bekledim durdum. Elbette beklediğime değdi!

Vortex of Clutter - Eclipse of Reason Beyond Time

Albümden bahsetmeden önce grubun bu kez farklı bir tanıtım yöntemi kullandıklarını belirtmek gerekli. Öncesinde çalışmalarını kendi web siteleri üzerinden indirebilme olanağı sunarak dinleyici ile buluşmayı seçerken; Eclipse of Reason Beyond Time albümüyle İtalyan Wormholedeath şirketiyle çalışmaya karar verip, daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflemişler. Kanımca, bu grubun geleceği ve bilinirliği açısından çok önemli bir adım olmuş. Fiziksel satışların artık sadece müziği ve grubu takip eden sıkı fanlar dışında çok anlam ifade etmediğini de düşünecek olursak albümün dijital ortamda (Spotify'da) yayınlanması ve iTunes ile Amazon'da satışa çıkarılması gerçekten çok olumlu bir gelişme olmuş. Eminim, özellikle yurt dışında, beklentilerinin de üzerinde bir ilgi ile karşılaşacaklardır.

Vortex of Clutter'ın öteden beri sert soundu, daha çok thrash-vari bir eğilim taşıyordu. Özellikle The Ghosts of a New Generation'da thrash eğilimi açık bir şekilde görülen grubun son albümlerinde artık bu eğilimden vazgeçtiler. Dolayısıyla Eclipse of Reason Beyond Time ile daha progresif bir sounda sahip bir death metal örneği sunmuşlar. Eğer, hani olmaz ya, hiç Vortex of Clutter'ı dinlemediyseniz, gitarist Zafer Tunaboylu'nun ilk bakışta karmaşık gibi görünen ancak şarkının içine dâhil olduğunuz andan itibaren -parçaları her dinleyişinizde- büyük bir ustalıkla düzenlenmiş rifflerdeki detayları fark etmenin büyük bir keyif verdiğini söyleyebilirim. Kaotik ama bir o kadar da melodik rifflerin arasında kaybolup vokalleri de unutmamak gerekli. Gökhan Koç'un enfes vokal tekniğini bir kez de buradan selamlıyorum!

Albüm baştan sona her parçası ile farklı bir deneyim sunsa da Walts of the Living Death, Simple Broken Man, Dying Star ve Cannibal Holocaust şimdiden favorim olmuş durumda. Death metal dinleyicilerinin mutlaka dinlemesi gereken bu taş gibi albümü tavsiye ediyorum! Ayrıca grubun bir fanı olarak bu değerli albümü bir de fiziksel kopya olarak edinmek istediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.
 

Vortex of Clutter - Eclipse of Reason Beyond TimeYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: